Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLİK BİR SANATTIR AYNI ZAMANDA

          

      Öğretmenlik gül yetiştirme sanatıdır aynı zamanda. Öğretmen olmak okulu bir gül bahçesi görmektir. Gül bahçesindeki gülleri bin bir çeşit, bin bir renk görebilmektir öğretmenlik. Öğretmenlik güllerini kucaklar dolusu sevgiyle besleyebilmektir. Bıkmadan, usanmadan, erinmeden ve cömertçe harcamaktır sevgiyi, merhameti güllerine. Öğretmen olmak sevginin harcandıkça artan hikmetli bir kaynaktan geldiğine inanmaktır, iman etmektir aynı zamanda.           

      Öğretmen olmak, gül bahçesindeki güllerini “Güllerim” diyerek koklayabilmektir samimiyetle. Kokularını alabilmektir öğretmenlik, farkında olabilmektir farklı gül kokularının. Öğretmenlik güllerle konuşabilmektir; seslerle, bakışlarla ve hafif sevgi dokunuşlarıyla.  Gülleri duyabilmektir öğretmenlik, anlayabilmektir onları. Öğretmenlik gülleri anladığını onlara hissettirmektir aynı zamanda.

      Kapılar vardır göze ve duyulara açılır, kapılar vardır zihne açılır ve kapılar vardır gönle açılır.  Öğretmen, bu kapıların hepsini usta ve hassas bir çilingir maharetiyle açabilendir aynı zamanda. Kolay değildir mutlaka bunu başarmak. Ama sanat icra etmek, sanatçı olmak da kolay değildir. Emek ister, sabır ister öğretmenlik. Gül yetiştirmek kolay değildir aynı zamanda; hele bin bir çeşit, bin bir renk olsun isterse öğretmen. Maharet, güllerin ne kadar narin olduklarını unutmadan bu sanatı icra etmektir.

      Öğretmenlik zor bir sanattır. Sabır ister, güç ister, heyecan ister öğretmenlik. Güllerin kokusudur, rengidir ve kadife tenidir öğretmene güç veren heyecan veren. Öğretmenlik mis gibi gül kokularıyla, rengârenk güllerden beslenebilmektir aynı zamanda. Selam olsun gül besleme sanatını hakkıyla icra edenlere.

Muhammet YILMAZ - Öğretmen

http://www.muhammetyilmaz.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim