Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin \'umuda yolculuğu\'

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 6-7 Şubat’ta yapacağı 10 bin öğretmen atamasının başvuruları bugün başladı. Öğretmen adayları, 4 Şubat’a kadar başvurularını yapacak. Binlerce kişi başvuru için ilçe milli eğitim müdürlükleri önünde öğretmen olma umuduyla metrelerce uzayan kuyruklara girecek.

 

Her atama bir umut

Bu öğretmenlerden ikisi Selhan Taş ve Engin Yılmaz. Taş 6 yıldır, Yılmaz ise 5 yıldır kadrolu öğretmen olmanın hayalini kuruyor. Onların hikayesi meselenin sadece atanmaktan ibaret olmadığının, istihdam poltikalarının ve eğitim sisteminin sorunlarının kanıtı. Bunun göstergesi de, onlar gibi 350 bin öğretmenin atama bekliyor olması.

 

Selhan Taş, 6 yıl önce eğitim fakültesinden mezun oldu.

Öğretmenlik oku, konfeksiyonda çalış

Muğla Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’nden 2008 yılında mezun olan Selhan Taş, altı kez Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS’ye girmiş. Bu arada yaşadığı Van’da okullarda hem ücretli öğretmenlik yapmış hem de farklı işlerde çalışmış. Ücretli öğretmenler sadece girdikleri ders başı ücret aldıkları ve okullar tatilken para kazanamadıkları için Taş her yaz İstanbul’da kofeksiyonlarda çalışmaya gitmiş. ‘Kofeksiyonda çalışmak bile ücretli öğretmenlikten daha çok kazandırıyor’ diyen Taş, atanabilmek için gerekli puanı bu yıl aldığı için şubat atamasına başvurabiliyor. Bu atama döneminde 527 sosyal bilgiler öğretmeni alınacak. Taş ise 127.  sırada. Kendi deyişiyle bir kaza bela olmazsa 6-7 şubattan sonra  o kadrolu bir öğretmen olacak. Yıllardır kendi kendine 'atansam çocuk gibi sevinir, seviçten bu dünyayı yıkarım' diyen Taş, hayaline ulaşacağı noktada buruk bir seviç yaşayacağını söylüyor:

"En verimli yıllarım geçti"

“Artık 32 yaşımdayım. Mezuniyetten sonraki süreçte çok yıprandım. Pek çok hayalim kayboldu. Özgüvenim kayboldu. Bir tarafım buruk. En dinç ve verimli yıllarım geride kaldı. 10 kişilik bir ailem var. Tek üniversite okuyan benim. Ancak yıllarca sabit bir işim olmadı. Babamın yüzüne bakamıyordum.”  

'Sabit bir işim olacak'

Dünya gözüle babasının atandığını göreceği içim mutlu olduğunu belirten Taş, şubat atamasından sonra uçurumun kenarından döneceğini söylüyor. Aklı ise Van Özalp’ta Ağzıkara İlkokulu’ndaki öğrencilerinde. Ücretli olarak 2. sınıfların sınıf öğretmenliğini yapan Taş, atanıp okuldan ayrıldığında, sınıfına yeni bir öğretmen gelecek. Bu öğretmen, çocukların  iki yılda değiştirdikleri dördüncü öğretmen olacak.  Öğrencilerini, atama bekleyen binlerce öğretmeni düşününce buruk bir seviç yaşayacağını anlatan Taş, “Ancak en azından sabit bir işim ve gelirim olacak. Artık evlenip, yuva da kurabilirim” diyor.

 

Engin Yılmaz 30 yaşında. Hala atama bekliyor.

Ne kadar çok umut o kadar yıkım

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünden 2009 yılında mezun olan Engin Yılmaz ise dördüncü kez atamalara başvuruyor. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) İstanbul Temsilcisi Yılmaz, tam beş yıldır ücretli öğretmenlik yapıyor. Ayda 800-850 TL ile hem kira ödemeye, hem de geçinmeye çalışıyor. Tıpkı diğer ücretli öğretmenler gibi sigortası da tam değil, çalışılan gün sayısı kadar yatıyor. Yani bir ayda  16-18 gün sigortalı.  Birkaç gün sonra yapılacak atamalar için ‘karamsar değilim’ dese de temkinli. 'Ne kadar umutlanırsa yıkımın o kadar büyük olduğunu' söylüyor. 332 bilişim teknolojileri öğretmeni alınacak. Onlardan biri olup olamayacağını kestiremiyor. Atansa da sevicini yaşayamayacağını söyleyen Yılmaz şöyle konuşuyor:

Hayalimdeki meslekti ama…

“ Sebebi arkamda bırakacağım arkadaşlarım. Yüzlerce arkadaşın atanamadığı için psikolojisi bozuldu. 38 arkadaşımız intihar etti. Ben sadece kendim için olan kötü durumdan kurtulacağım.” İlkokuldan bu yana hayali öğretmenlik olan Yılmaz, geçen seneye kadar öğretmenlik dışında bir mesleğin aklında olmadığını ama artık atanamazsa ücretli öğretmenlik dışında geçinebilmek için başka işlere de bakmak zorunda olduğunu söylüyor. 

 

Umay Aktaş Salman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim