Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin itibarlarını düşürmek için düşmana ne gerek

Bu habere öğretmenlerin çok büyük tepkiler vereceğini bilmeme rağmen yazma gereği hissettim.  

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI Bey , dün Eskişehir ilinde yapmış olduğu konuşmada öğretmenlere okumaları için bir kitap tavsiyesinde bulunuyor. 

 

Bakan Avcı, öğretmenlere yarıyıl tatilinde Enis Batur'un "30 kuş birden olmak" adlı kitabını okumalarını tavsiye ediyor. 

 

Milli Eğitim Bakanının öğretmenlerin okumaları için tavsiye ettiği kitap haberine gelen yorumları okudum. Hatta yayınlanmayan ve silinen yorumları görünce öğretmen camiasına neler oluyor diye içimden geçirdim .

 

Bakan Bey'in kitap tavsiyesine gelen yorumlara bir göz atalım .

 

" bende size bir kaç kitabı tavsiye edeyim. "şapkadan tavşan, kutudan para çıktı." haşhaşinler ve tayyip kitaplarını okuyun iyi gelir."

 

" eğitimin sorunları ile ilgilen bakan bey,türkiye en duyarsız,geçliğini yetiştiriyor,gençlik bitti,alkol ve başka şeyler düşünen bir gençlik var"

 

"öğretmen kitap alacak durumda değil, kitap okumayı önereceğine ücretsiz kitap dağıt"

 

"biz bakkal memedin borç batağında adlı eserini okuyacağız sayın bakan altın kuru senin"

 

"kendin oku ey bakan vekillere okutt eğitim anlayışınıza faydası olur...ki dindar nesil yetiştirmek için elinizden geleni yapın aferin size.."

 

"sayın bakan önce öğretmenlere kitap alacak kadar zam ver sonra tavsiye et... bende sana hazreti ömer-i okumanı tavsiye ederim.belki adalet ve kul hakkı yememe duygun gelişir..."


 

Bakan Bey'in öğretmen camiasına okuması için tavsiye ettiği bir kitap haberine gelen yorumlar bu şekilde .

 

Hatta bu habere suç teşkil ettiği için yayınlanmayan hakaret ve küfür içeren yorumlarda bulunuyor. 

 

Bakan Bey , Enis Batur'un "30 kuş birden olmak" isimli kitabını okuyup beğendiği için bu kitaptan öğretmenlerinde istifade etmesi temennisiyle bir açıklama yapıyor. Bu açıklamaya gelen yorumlara bakınca , öğretmenlerimizin bu haber üzerinden bile demogoji yaparak işi paraya getiren yorumlarla işi hakaret boyutuna taşıyan seviyesiz yorumlarını okuyunca üzülüyoruz. 

 

Bakan Nabi AVCI Bey , hem Ak Parti kabinesinin hemde Ak Parti iktidarı döneminde Milli Eğitim Bakanlığı yapmış siyasetçiler içerisinde en nazik , en alçak gönüllü ve öğretmene değer veren ender siyasetçi ve Bakanlardandır. 

 

Nabi Hoca'nın öğretmen camiasına vermiş olduğu değerin karşılığı asla bu yorumlar olmamalıdır. 

 

Bakan Bey'in eğitimle ilgili yapmış olduğu uygulamalarda gözlemlenen hatalar tabiiki eleştirilmelidir. Ancak altı üstü bir kitap tavsiyesi olan habere gelen kindar yorumlar öğretmen camiasına yakışmamaktadır. 

 

Öğretmenlerimizin her haberi demogoji yaparak para ve maaş konusuna getirmesi kendi itibarlarını tartışmaya açar. Bu yorumları okuyan diğer meslek grupları ve veliler nezdinde itibar kaybına neden olur. 

 

Öğretmen yorumlarını okuduğum zaman edindiğim izlenim şudur. 

 

Öğretmenler Çarşı gibi her şeye karşı...

ABDULLAH HAKEM
 
mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim