Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin 2. İller arası ve il içi nakil kontenjanları neden aşırı derecede az


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 yılı iller arası ve il içi isteğe bağlı yer değişikliğini ikinci kez başvurularını almaya başlamasının ardından kontenjanlar da belli olmuştu. Fakan kontenjanları gören öğretmenler bu tayinin formaliteden başka bişey olmadığını görünce şok oldular. Çünkü daha önce birinci il dışı ve il içi başvurusunda açılan yerler bile bu atamada yoktu.Peki bu kontenjanlar neden açılmadı veya ne zaman açılacak? Milli Eğitm Bakanlığı'na şu an yeni eğiitm öğretim yılı için o kadar çok öğretmen ihtiyacı varki sayı 50 binlere dayandı.

Acil olarak bu ihtiyaç sağlanmadığı takdirte ücretli öğretmenlik ile bu açığı kapatmaya çalışan MEB bu kez aynı yöntemi uygulayamayacak veya uygulasa da yeni eğitim öğretim yılı için sadece 1 haftalık iş günü kaldı.28 bin 163 norm birden boş kaldı. FETÖ/PDY kapsamında yayınlanan KHK ile 42 binden fazla memurdan en fazla meslekten ihraç edilen öğretmenler oldu. Birçok branşta yaşanan bu normlar halen boş. Yönetici atamaları gerçekleşmediğinden dolayı yeni eğitim öğretim yılında müdür yardımcısı veya müdür başyardımcısı olacak öğretmenlerin yerleri de boş kalacak. Bİnlerce öğretmen idareci olacağından 1000 lerce öğretmen açığı daha olacak.Ayrıca FETÖ okulları yayınlanan KHK gerei devlete geçmişti.

1000'den fazla okula 10 binlerce öğretmenin atamasının yapılması lazım fakat henüz hiçbir okula öğretmen ataması yapılmış değil. Bu okullarında MEB yetkilileri tarafından 19 Eylül'de yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirilerek açılacağı belirtilmişti. Fakat 1 haftalık iş günü kalmasına rağmen henüz atama yok! Bayramda mı atama yapılacak?

Kimlerin ataması yapılacak MEB sus pus?Tüm bunlara rağmen, o kadar okulda boş norm bulunmasına rağmen 2. il dışı veya il içi için kontenjanlar açılmadı ve bu nakil ataması göstermelikten öteye geçemedi. MEB yetkililerine bu hafta içinde çok büyük görev düşüyor ve hem il içi ve il dışı hem de özür grubundan tayin bekleyenlerin sorununu Bayram öncesi çözmesi bekleniyor. MEB kendi çalışanını mağdur ederen yeni eğitim öğretim yılında öğrencileri de mağdur edecektir. Dolayısıyla yapılacak tüm çalışmalar ülkemizin geleceğini etkileyeceğinden lütfen acil önlemlerin ve adımların ciddi bir şekilde atılmasını istiyoruz.


Kaynak:   Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim