Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerimizin vicdanlarını köreltmeyelim

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Hazırlıklar hızla devam ediyor. Eldeki imkânlar ya da imkânsızlıklar dâhilinde yeni eğitim öğretim yılına başlayacağız. Eğitim sistemimizdeki değişiklikler, yenilikler sorunlar yumağı halinde önümüzde dururken, çözümler aranılan, kâh bulunup kâh bulunamayan, birçok kişiyi memnun etmeyen süreç devam ediyor.

Bu kadar değişkenin olduğu, havadan nem kaparcasına hassasiyet dengelerinin bir türlü tesis edilemediği çok bilinmeyenli denklemin çözümlerini düşünür dururuz.Okullarda öğretmenlerimizin emeği de olmasa, öğretebilmenin hazzını yaşamasalar ipin ucu nereye gider, ip nerede kopar bilinmez. Sınıfına giren, kapısını kapatan, bilgisini aktardıkça coşan, devleşen öğretmenlerimiz vicdan sahibi birer eğitim neferi yaklaşımıyla ağırlıklarını hissettirip sistemin yol alması için çabalıyorlar.

Dünya görüşleri, siyasi yatkınlıkları, algıları, beklentileri farklı olan öğretmenlerimiz öğrencileri ile buluştuklarında her türlü farklılıklarını geride bırakarak ortak hayalleri olan eğitmek, öğretmek üzerine emek veriyorlar. Öğrencinin kimliği, etniği, dili dini, rengi önemli değil. İnsanlardan bir insan olması hele de çocuk olmaları bütün yılgınlıkların önündedir, önemlidir.

Sistemdeki tüm yaşanan olumsuzluklara karşın, sistemin temel yapı taşı olan öğretmenlerimiz ve öğrenciler buluşunca, olumsuzluklar, mutsuzluklar, beklentiler bir kenara bırakılır. Derinlerden gelen en güzel ses ile vicdanlarının sesiyle, göreve devam ederler. Herkese aynı pencereden bakan, aynı ışıkla aydınlatan, aynı ölçüyü kullanan vicdanları, yol göstericidir onlara. Öğrencilerinin bir gülüşüyle işine odaklanarak, gün içinde mesleğinin gereğini yerine getirirler. Sıkıntılarını akşamlara taşıyıp düşünür dertlenirler. Her şey üstlerine üstlerine gelse de biz buyuz, öğretmeniz, öğretiriz derler..

Bu mesleğe gönül verenlerin vicdanı hiçbir koşulda köreltilmemelidir. Eğitime ivme kazandırmak, eğitim öğretimi sürecini yönetebilmek, pratik ve uygulanabilir çözümler üretmek, kararlılıkla ve şeffaflık içersinde hayata geçirmek, özlenen saygınlığı yeniden sağlayabilmek lafın özü derde derman olmak kesinlikle eğitimcilerin işidir. Dışardan nazar etmekle, süslü püslü kelimelerle, eğitim öğretim işlerine diğer meslek disiplinlerinden farklı yaklaşılması gerektiğini kavramadan, yürürlüğe konulan uygulamalar, sorunlar yumağını büyütür de büyütür çileye dönüştürür. Yukarıda atlar tepişir, aşağıda taylar ezilir. Bu köprüler de böyle geçilir mantığı eğitimcilerimizi özellikle de öğretmenlerimizi fazlasıyla incitmektedir. Öğretmenin olmadığı, küstürüldüğü, yalnızlaştırıldığı eğitim öğretim sisteminin temelleri su almaya başlar. Gelecek nesillerimizin başarısı, ülkemizin huzuru, dünya vizyonu içindeki yerimiz, eğitimcilerle el ele atılacak sağlam temeller üstünde yükselecektir.

2013-2014 öğretim yılına yüksek motivasyonla, sorunlardan arındırılmış şekilde başlayabilme umuduyla..

 

Neşe VURAL

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim