Bu haber kez okundu.

ÖĞRETMENLER TATİLLERİNİ UZATABİLİR Mİ?

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

02.09.2013 tarihinde ilk ve ortaokullarda mesleki çalışmalar başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 98. Maddesinde konuyla ilgili düzenleme şu şekildedir:

“ Meslekî Çalışmalar

Madde 98 — (Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) İlköğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla derslerin kesiminden temmuz ayının ilk işgününe, eylül ayının ilk işgününden derslerin başlangıcına kadar; yıl içinde ise yıllık çalışma programında belirtilen sürelerde meslekî çalışma yapılır.

Yönetici ve öğretmenler meslekî çalışmalarda;

a) İlköğretim ders programlarında, mevzuatında ve uygulamalarında yapılan değişiklikleri inceler ve değerlendirir.

b) Birbiri ile ilişkili alanlarda zümre öğretmenleri iş birliği yapar.

c) Yeni öğretim yılında uygulayacakları yıllık çalışma programları, iş takvimini planlar ve iş bölümü gibi hazırlıkları yapar.

ç) Kayıt işlemleri ile ilgili olarak veli görüşmelerini gerçekleştirir.

Yönetici ve öğretmenlerin meslekî çalışmalarından azamî verim elde edilebilmesi amacıyla okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre, bunların dışındaki konularda belirlenebilir.

(Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG) Birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görevli öğretmenler, derslerin kesiminden 1 Temmuza kadar yapılacak meslekî çalışmalarını, okul yönetimi veya millî eğitim müdürlüğünün bilgisi dâhilinde yaz tatilini geçirecekleri yerdeki bir ilkokulda yapabilirler. Meslekî çalışmalarını tatil adreslerinde tamamlayan öğretmenler, çalışma yaptıkları okul müdüründen aldıkları bu çalışmalara katıldıklarını gösterir yazıyı, eylül ayının ilk işgününde bağlı bulundukları millî eğitim müdürlüğüne teslim ederler. Bir örneği de okul müdürlüğünce saklanır.”

Buradan anlaşılan şey şudur: Sadece birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görevli öğretmenler yine sadece haziran aylarındaki mesleki çalışmaları tatillerini geçirdikleri yerlerde yapabilirler.

Eylül ayında yapılacak olan mesleki çalışmalar hiçbir şekilde görev yeri dışında yapılamaz.

Bu konu yönetmelikte açık olmasına rağmen hala konuyla ilgili sorular gelmesinden dolayı bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Adil TÜRK

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber