Öğretmen Diyarı

Öğretmenler Neden Atanamıyor – Atanmıyor ?
Yıllardır ataması yapılmayan tecrübeli bireğitimci olarak bu konuda bir yazıyazmak istedim. Öncelikle şöyle söyleyeyim. Aslında Öğretmenler neden atanamıyor ya da atanmıyor değil de neden öğretmenler sesini duyuramıyor demek daha doğru olacak. Çünkü atanamamamın sebebi çok basit aslında.Özellikle 11 yıllık akp hükümetinin eğitimideğersizleştirmesi özellikle 4 artı 4 ile de ortaya cıktığı gibi okulu önemsizleştirmesi gibi belli başla sebebler var. Yıllardırverilen sözler ve söylenen yalanlardan bahsetmeyeceğim bile. Bunu heröğretmen biliyor zaten. Mebmemur.com olarak olaya farklı bir açıdan bakacağız. 
Dediğim gibi asıl mesele öğretmenlerneden sesini duyuramıyor.

Maddeler halinde gitmek daha açıklayıcıolarak sanırım.

1. En başta büyük bir birlik olamama problemi var. (Burada sözde sendikalaşmayı ya da sendikaları kaale bile almıyorum. Bahsettiğim şey örgütlümücadele)

2. İkinci büyük sorun öğretmenlerin kendiaralarında kapışmaları bölünmeleri: Şubatçı-Ağustosçu gibi.(Öyleki bu saçma ve anlamsız kavga yüzünden internet üzerinden sabahlara kadar küfürleşen öğretmenlervar) Antiparantez: Mesele bu tip olumsuz örnekler halkta şöyle bir düşünceye neden oluyor: Zaten herkes öğretmen olmasın başbakan haklı.  Mebmemur.com

3.Sanıldığının aksine halkın hiçbirşeyden haberi yok. Çocuğunu lise mezunu bir marangozun sosyal bilgiler dersine girdiğinden haberi bile yok. Ücretli öğretmnliği duyan birçok kişi o neymiş öyle diyor. İnanmıyor. Bir başka örnek kendimden vereceğim geçenlerde durakta tanıştığım iyi giyimli iyi bir işi olan yani az çok kafasıçalışan biri olduğundan bahsetmek istedim, ataması yapılmayan bir öğretmenolduğumu söylediğim de bana inanmayarak güldü ve ” Olur mu canım şaka mı yapıyorsun dün Başbakan televizyonda söyledi ya Atanamayn öğretmen kalmadı hepsini atadık diye, dedi” Ve ekledi senin durumun kötü herhalde, koskoca başbakan yalan söyleyecek değil ya…”

İşte bu anlamda öğretmenler halka durumlarını iyi anlatmalı.

4.Bu madde de aslında bir önceki maddeyle benzer. Arada sırada fırsat olduğunda ataması yapılmayan öğretmen kardeşlerimiz başbakakı olsun bakanları olsun protesto etme şansına sahip oluyorlar. Ancak az gelecek bu fırsatı çok kötü kullanıyorlar. Neden? Çünkü bu fırsatı bireysel bir menfaat algısına dönüştürüyorlar: ÖR: 90 almış atanamayan bir biyoloji öğretmeniyim 60 alıp atanan var beni de atayın başbakanım…

Doğrusu nasıl olmalı: Başbakım bakanım her kimse… Neden bizi kandırıyorsunuz. Verdiğiniz sözleri neden tutmuyorsunuz. Siz söylememişmiydiniz hükümete gelmeden önce eğer bu yavrularımız öğretmen olarak atanmayacaksa neden boşuna dirsek çürütüyorlar, ama inşallah biz iktidara geldiğimizde kpss kalkacak tüm öğretmenler ertesi gün ders başı yapacak?

İşte böyle bir söylemle yola çıkıldığında halk da şunu görür demekki bir söz verilmiş ama tutulmamış, yazık değil mi bu insanlara..

Diğer türlüsü halk da artık ee sıktınız sizde hissi uyandırıyor. Çünkü habire bir yerlerden öğretmen olmak istiyooorumm çığlıkları geliyor onların gözünde….

5-Son olarak şöyle düşünelim 500 bin ataması yapılmayan öğretmen Ankara’da bir pazar günü protesto mitingi yapsa ve sesini demokratik bir şekilde duyursa inanın halkın büyük bir bölümünün bu meseleye bakışı çok değişecektir..,


Mehmet Uslu 
mebmemur.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim