Öğretmen Diyarı

Öğretmenler İçin Sabırlı Olmanın Önemi

Öğretmenlerin her şeyden önce ilk olarak çok sabırlı olmaları gerekmektedir. Bazı öğrenciler öğrenme konusunda büyük bir zorluk yaşayabilmektedir. Bu durum öğretmenler için çok zor olsa da sabırlı olmaları çok önemlidir. Genellikle göreve yeni başlayan öğretmenlere sabırlı olmaları yönünde öneriler verilen bazı eğitimler verilmektedir. Ayrıca bu konuda seminerler de düzenlenmektedir. Mesela, öğrenciniz herhangi bir konuda anlama güçlüğü yaşıyorsa kesinlikle üstüne gitmemelisiniz.

Öğrenciler üstüne gidildikleri zaman korku ve heyecan yaşadıkları için bu durum daha zor bir hale gelmektedir. Ayrıca bu şekilde olan öğrencileri arkadaşlarının yanında farklıymış gibi göstermemeli ve o şekilde davranmamalısınız. Öğrenci durumunun farkına varıp bu duruma üzülürse, o konuyu anlaması daha zor bir hale gelecektir.


 
Eğitim fakültelerinde genellikle öğretmenlere sabırlı olmaları yönünde öneriler veren dersler verilmektedir. Bu dersler 4 yıllık eğitim öğretimin öğretmen açısından en önemli dersleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise bir öğretmenin başarılı olmasının sabırlı olması ile doğru orantılı olmasıdır. Eğer sabırlı olursanız öğrencileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmış olursunuz böylelikle öğrencilerinizin anlama kabiliyeti daha hızlı gelişir. Özellikle ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin sabırlı olmaları çok önemlidir. Çünkü öğrenciler ilk baştan itibaren öğretmenlere karşı bir ön yargı oluşturursa bu durum üniversite hayatlarına kadar devam edecektir.

Öğretmen olmak büyük bir sabır ve sinir hakimiyeti gerektirmektedir. Öğrencilerinizin başarılı olmalarını istiyorsanız mutlaka sabırlı olmalı ve sabırlı olduğunuzda onların daha başarılı olacağını düşünmelisiniz. Böylece hem daha başarılı bir öğretmen olursunuz hem de daha başarılı öğrenciler yetiştirirsiniz.

Yazar: Melike Şengül


Kaynak: https://www.ogrenmen.com/kisisel-gelisim/ogretmenler-icin-sabirli-olmanin-onemi.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim