Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER ARASINDAKİ EŞİTSİZLİK KALDIRILMALIDIR!

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER 

 

UNUTULAN UZMAN ÖĞRETMENLİK

 

30 Haziran 2004’te 5204 sayılı yasayla öğretmenler; öğretmen, uzman ve başöğretmen şeklinde üçe ayrıldı. Birincisi ÖSYM’nin 27 Kasım 2005’te, ikincisi 30 Nisan 2006’da yaptığı uzman öğretmenlik sınavına girmek için adaylık dönemi hariç 7 yıl hizmet şartı gerekiyordu. Uzman öğretmen olabilmek için ise yapılan sınavından 60 puan almak, hizmet içi eğitim gibi şartlar gerekiyordu. Toplam öğretmen kadronun ise ancak %20’si uzman öğretmen olabilecekti. Yazılı sınavında başarılı olanlar, uzman öğretmen oldular. Ancak 18.04.2009’da Anayasa Mahkemesi bu ölçütleri iptal etti. Uzman öğretmenlik ile ilgili yeni bir düzenleme yapması için    MEB'e düzenleme süresi tanıdı. Fakat MEB hiçbir düzenleme yapmadı.

 

Bu arada uzman öğretmenlikle ilgili açılan davalar kazanıldı. Hatta alanında ya da eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapmak ilkesi göz ardı edilerek, eğitim fakültesi mezunlarının lisans eğitimi sırasında aldıkları pedagojik formasyon derslerini, "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Öğrenimi"  adı altında lisans eğitimlerini bitirdikten sonra alan Fen Edebiyat Fakültesi mezunu öğretmenler de tezli yüksek lisans yapan öğretmenlerle aynı kategoriye dahil edildi ve bunlara da "uzman öğretmenlik" unvanı verildi.

 

"Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Öğrenimi"  diploması Fen Edebiyat Fakültesi mezunu öğretmenlerin de uzman öğretmen yapılmasıyla, MEB'e bu konuda açılan dava sayısı arttı. Bakanlık dava açan öğretmenlere mahrum kaldıkları ekonomik/özlük hakların yanında avukatlara da vekâlet ücreti ödemek zorunda kaldı.

 

Daha sonra YÖK bir yazı yayımlayarak Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanabilmesine olanak tanıyan ve pedagojik formasyon niteliğinde olan "Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Öğrenimi"nin sınav şartı aranmadan uzman öğretmenliğe esas alınmasının yasal olmadığını belirtti. Ve ardından Danıştay 2. Dairesi, tezsiz yüksek lisans yapanlara da uzman öğretmenlik unvanı verilmesini öngören mahkeme kararlarını bozmaya başladı.

 

Uzman öğretmenlikle ilgili açılan davaları değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü (yeni adıyla İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü) 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı bir yazı göndererek 1- öğretmenlik kariyer basamakları yükselme sınavında 60 ve üzeri puan alanlardan, 2- alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan, Kontenjan nedeniyle uzman öğretmenlik sertifikası alamayanların Başvurmaları halinde uzman öğretmen yapılacağını belirten bir yazı gönderdi. Ancak bu yazının duyuruya çıkmadığı, geç çıktığı okullarda bulunan ya da yazının duyuruya çıktığı tarihte izinli/ raporlu olan öğretmenler bu duyurudan habersiz kaldıkları için başvuru yapamadılar ve bu öğretmenlere uzman öğretmenlik unvanı verilmedi. Alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayanlardan süresi içinde müracaat edenlere uzman öğretmenlik unvanı verildi.

 

Ancak alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihinden sonra tamamlayanlar için bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadı. Bu durumdaki öğretmenlerin bir kısmı dava açarak uzman öğretmenlik unvanını kazandılar. Daha sonra uzman öğretmenlik unvanının kendisine verilmesini bekleyen öğretmenler Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu E: 2010 /2397,  k: 2013/1123  sayılı kararı ile uzman öğretmenlikte belirsizlik ve kanuni boşluk olduğuna karar vererek, barajı aşıp kontenjan nedeni ile uzmanlık unvanı verilmeyenlere ve tezli tezsiz yüksek lisans yapan eğitimcilere uzman öğretmenlik unvanı verilemeyeceğine hükmetti. Daha önceden kazanılan davaları emsal göstererek uzman öğretmenlik hakkını alabilmek için dava açan ve dava açma, avukatlık gibi mahkeme masraflarını ödeyen pek çok öğretmen büyük bir şok ve hayal kırıklığı yaşadı.

 

Milli eğitim bakanlığı personel genel müdürlüğü 15/06/2011 tarih ve 40105 sayılı bir yazısı gereği alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini 30 Eylül 2005 tarihine kadar tamamlayan öğretmenlere uzman öğretmenlik unvanı verilirken bu tarihten sonra alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayan öğretmenler bu haktan yararlanamamış 30 Eylül 2005 tarihinden önce tamamlayanlarla sonra tamamlayan hakkında farklı hükümler verilerek öğretmenler arasında eşitsizlik yapılmıştır. Öğretmenler arasındaki bu eşitsizlik kaldırılmalı ve alınan kararlar gereği her yıl uzman öğretmenlik/ başöğretmenlik sınavı yapılmalı, ya da aday öğretmenlik hariç 7 yılını tamamlayan bütün öğretmenlere uzman öğretmen, 15 yılını tamamlayan öğretmenlere ise başöğretmen unvanı verilmelidir.                                                                                                        

 

ELİF İPEK

 

Personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol