Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENİ YAŞAT Kİ EĞİTİM SİSTEMİ YAŞASIN!
Her zaman söylediğimiz üzere öğretmen eğitimin ana unsuru olmaya devam ediyor. Bir öğretmen nitelikliyse her koşulda ne yapıp edip başarıya ulaşıyor.Bu nedenle öğretmeni yaşat ki eğitim sistemi yaşasın. Mutlu, zeki, çalışkan, idealist öğretmen dağları delip başarılı olmayı başarıyor. Bunun en somut örneklerinden birini Ankara’da yaşadık. Selçuk Yusuf ARSLAN isimli bir öğretmen sessiz sedasız bir şekilde gözlerden uzak çok güzel işler yapıp başarılara imza atıyor. Bir bakalım kim bu öğretmen ve neler yapmış?
 Ankara Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Selçuk Yusuf ARSLAN ülkemizi temsil ettiği Microsoft Global Education Exchange E2’de grubuyla birincilik ödülünü kazanıyor. Mesleğinde 10. yılı olan Arslan, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi programında doktora öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor.

Toronto’da düzenlenen ve 83 ülkeden 240 yenilikçi öğretmenin katıldığı konferansa Microsoft Türkiye’nin Harikalar Yaratan Öğretmeni olarak davet edilen Arslan Güney Afrika, Filipinler, Mısır ve Vietnamlı takım arkadaşlarıyla öğrencilerin kendilerini ve akranlarını değerlendirebilmesini amaçlayan projeleriyle Educator Challenge yarışmasında kategorisinde birincilik ödülüne layık görülüyor. Konferans kapsamında yaptığı örnek çalışmaları da diğer ülkelerden gelen meslektaşlarıyla Microsoft’un üst düzey yöneticilerine sunma fırsatı elde ediyor. Geçtiğimiz yıl Eğitimde En İyiler Ödüllerinde Yılın En Sıra Dışı Öğretmeni kategorisinde jüri ve halk oylaması sonucu Gümüş Ödülü kazanan öğretmenin ulusal ve uluslararası yarışmalarda da başarıları var. Bu öğretmenimiz şimdiye kadar ülkemizi başarıyla temsil ettiği gibi temsil etmeye de devam ediyor.

Avrupa Birliği ülkeleri ve Kanada’dan ulusal yarışmalarla seçilen öğretmenlerin katıldığı ve 29 Haziran-02 Temmuz 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın Debrecen şehrinde yapılacak olan Science On Stage Europe’da hazırladığı “Bilimsel Araştırma Kulübü” isimli projesiyle deülkemizi temsil edecek öğretmenlerden biri seçildi. Öğrencilere bilimsel araştırma yöntemlerini öğrettiği proje kapsamında 60 öğrenciyle iki yıl boyunca yapılan bu projede çeşitli yarışmalarda dereceler alan 24 farklı projeye danışmanlık yapmış. Ayrıca bilimsel araştırma yöntemlerinin öğretildiği bu proje lise seviyesinde yapılan ilk çalışma niteliğini de taşıyor.


Bir Öğretmen Deyip Geçmemeli. Bir Öğretmen Biri Bin Edebiliyor İsteyince, İnanınca…

Bakın bu öğretmenimiz öğrencilerini de işin içine katarak başka neler neler yapmış. Bir öğretmen deyip geçmemeli. Bir öğretmen biri bin edebiliyor isteyince, inanınca… Geçtiğimiz yıl öğrencileri ile ülkemizi temsil ettiği Pohar Vedy Science Cup yarışmasında da Prag’da yapılan uluslararası finalde beşincilik kupasını kazanıyorlar. Su transfer sistemi, ev güvenlik sistemi, ses aktarım cihazı ve bazı deneylerin gerçekleştirdiği bilim yarışmasında meslek lisesi öğrencilerinin yaptığı STEM uygulamaları ile büyük beğeni kazanıyorlar. Trafikte Genç Fikirler Proje yarışmasında hazırladıkları “Trafik Okulu” projesi ise gerçekten örnek bir proje niteliği taşıyor. Hazırladıkları eğitsel materyalle yaklaşık 1000 okul öncesi öğrencisine temel trafik eğitimi veren öğrenciler, eğitimlerini de çeşitli yarışmalarla desteklemişler. Yarışmalar sonunda okul öncesi öğrencilerine konularıyla ilgili boyama kitapları ve yap-bozlar dağıtmışlar. Ankara’daki bazı AVM’lerde de stant açan grup, projenin tamamında sponsor desteği ile yürüttükleri çalışmaları sonunda Trafikte Genç Fikirler Proje Yarışmasında ülke çapında birincilik ödülü kazanmışlar. Ayrıca 7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumunda da çalışmalarını daha geniş bir kitleye duyurma şansı elde etmişler. Daha önce TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında da derece alan projelere danışmanlık yapmış olan Arslan;projelerinde iklim değişikliği, internet bağımlılığı, korsan yayınlar, siber zorbalık, trafik güvenliği, obezite gibi dünyamızın karşı karşıya olduğu problemler üzerine çalışmalar yaparak öğrencilerinin bu sorunların çözümüne katkıda bulunmasını ve sorunların farkında olmasını ilke edinmiş.


Kodlama Eğitimiyle de Ödüller Almışlar

Kodlama eğitimine de son derece önem veren Arslan, öğrencileri tarafından hazırlanan uygulama ve web siteleri ile geçtiğimiz yıl düzenlenen Türkiye Matematik Olimpiyatları, Dijital Öğretim Materyali dalında 3 altın, 6 gümüş madalya kazanan öğrencilerinin projelerine de danışmanlık yapmış. Aynı yarışmada geçtiğimiz yıllarda da çocukların matematik korkularını aşmalarını ve temel işlemleri öğrenmeleri sağlayan “Kolay Matematik” isimli yazılımları da yine birincilik ödülüne layık görülmüş. Bunların dışında Trafik olimpiyatlarında engelli araç park yerlerinin kullanımına yönelik olarak hazırladıkları “Engel Sen Olma” projeleri ülke çapında birincilik kazanırken başkent Ankara’nın ilk bisiklet yolunu hazırladıkları “Türkiye’nin Kalbi Bisikletle Atıyor” projeleri de her kesimden tam not alan projeleri arasında.

 

 


Böyle öğretmenler de mi var demiyoruz, bütün öğretmenlerimizin böyle olduğunu olması gerektiğini düşünüyoruz. Selçuk Yusuf ARSLAN bir eğitim başarı öyküsüdür. Binlerce böyle öğretmenimiz var. İyi ki de varsınız. Bu öğretmenlerin bu alan çalışmaları binlerce sayfa eğitim raporundan ve yazısından daha değerlidir. Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Sayın Müsteşar bu tip öğretmenlerle görüşmeli, onları onure etmeli ve önlerini açmalıdır. Öğretmeni yaşat ki eğitim sistemi yaşasın.


Şahin Aybek

Kaynak: http://www.egitimajansi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol