Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENME
 Ben hiçbir zaman öğretmem, yalnızca öğrencilerime öğrenecekleri ortamı hazırlarım.”

Einstein

Einstein’ın sözüyle yazıma başlamak istedim. Ne kadar da doğru söylemiş. Aslında tam da yapmamız gereken bu. İyi bir plan yapmak, kaynakları iyi kullanmak ve doğru yönlendiren bir rehber olmak.
Her ne kadar öğrenme ortamında aracı da olsak, öğrenci başarısının artmasında ve azalmasında öğretmenin rolü %20. Hiç de küçümsenecek bir oran değil.

Öğrencilerimizin hazır olduğu anları doğru tespit ederek, bireysel farklılıklarına dikkat etmeli derslerimizi bu kriterlere göre planlamalıyız. Özellikle küçük gruplarla çalışırken, onların mümkün olduğunca fazla duyusuna hitap eden birçok materyal kullanmalıyız.

“Anlatıyorum, anlatıyorum bir türlü anlamıyor” cümlesini asla kurmamalıyız. Her zaman şunu düşünmeliyiz “Ben mi doğru yöntemi kullanmadım? Daha anlaşılır olması için başka neler yapabilirim?” İğneyi her zaman öncelikle kendimize batırmalıyız.

Sınıfta karşılıklı sevgi ve güven ortamını oluşturmak çok önemli. Kaygı duyan, rahat olmayan öğrencinin öğrenmesi çok zor. Aynı zamanda ne kadar iyi bilirse bilsin en çok hata yapan öğrencilerimiz, kaygı düzeyi fazla olanlar. Bu kaygıyı sınıfta biz öğretmenlerin oluşturabileceği gibi evde anne babaların tutumları da oluşturabilmekte.

Anlamadıkları zaman bunu ifade etmeleri çok zor. Biz yetişkinler bile çoğu zaman anlamadım demekten çekiniriz. Benim bu konuda sınıfta bir uygulamam var. Yeni bir konuyu öğrendikten sonra onlara şöyle diyorum. “Biz şimdi ormanda arabamızla seyahat ediyoruz. Camlarınız nasıl diye sorduğumda, konuyu çok iyi anlamışsak “camlarımız pırıl pırıl”, biraz aklımız karışıksa “camlarımız bulanık”, hiç bir şey anlamamışsak “ camlarımız çamurlu” demelerini istiyorum. “Böylece anlamadım kelimesini kullanmadan “camlarım çamurlu” ya da “bulanık” diyerek kendilerini ifade edebiliyorlar. Tabi bundan sonra ben de, daha farklı birkaç yöntem kullanarak camları bulanık ve çamurlu olan öğrencilerimin camlarını temizliyorum.

Yazar: 
Sınıf Öğretmeni Berat HAZIRAY

Kısa Bağlantı : http://clss.link/1WKeeDb

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim