Öğretmen Diyarı

Öğretmen torpilsiz ancak MÜDÜR YARDIMCISI olabilir!

PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER
MEB’te yürürlükte olan yönetici atama ve görevde yükselme yönetmelikleriniincelediğimizde bir öğretmenin görevde yükselmesinin yolunun torpilden geçtiğinigörmek mümkün. Öğretmenlerin torpilsiz yükseleceği tek yönetim göreviokul/kurum müdür yardımcılığı görevidir.Ağzı ile kuş tutsa, dayısı(!) yoksa bu görevden bir basamak dahi yukarı çıkamaz.Öğrencilerine hak, hukuk adalet dersi veren, nasihatler veren öğretmenin, kendisi görevde yükselmek ister ise bu hasletleri bir kenara bırakması gerekecek! Yoksa görevde yükselmesi mümkün değildir. Toplum mimarları olan öğretmenleri bu duruma düşenlerin aslında yarınlarımızı tehlikeye attıklarını bilmeleri gerekir. Torpille görevde yükselen yöneticiden ne beklersiniz? Nasıl adalet dağıtacaktırÖğrencilerinin karşısına geçip kul hakkından, doğrudan, eşitlikten nasıl bahsedecektir? Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretmenisiniz,okul müdürü olarak sözlü sınavında başarılı(!) olup atandınız. Hafta başları ve hafta sonları çocuklara hangi nasihati vereceksiniz? Suç asla öğretmenin değil, bu vebal sistemi bu hale getirerek, torpili adam kayırmacılığı geçer kural(!) haline getirenleridir.

Sadece okul yöneticiliğinde değil son yayınlanan Görevde yükselme yönetmeliğini incelediğinizde şube müdürlüğüne atanmak için de aynı cendereden geçmek zorundasınız. Şube müdürlüğüne atanmak için göstermelik bir yazılı sınavının ardından sözlü sınavı yapılacak. Şube müdürü üstü görevlere ise adamı olmayan öğretmenin atanması mümkün değil.  İlçe müdürü atanmak için tam 800 bin aday var. Adamı olan her öğretmen ve MEB çalışanı(4 yıllık lisans mezunu)  ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanabilir. Sistemi o hale getirdiler. Bu görevdeki yöneticiler nasıl adalet dağıtacaklardır? Bunu düşünen yok! Kendi adaletli atanmayan bir yönetici astlarına karşı asla adaletli davranamaz.

Sözlü=Torpilin doğru olduğunu savunanlar var. Bakanlık çalışacağı müdürü seçemez miymiş, ya da geçmişte(bundan kaç yıl önce) adalet bakanın bir tanesi bilmem ne demişmiş gibi abuk sabuk şeyleri ileri sürerek bu adaletsiz atamalara kılıf hazırlıyorlar. Söylediklerine kargalar bile gülüyor! Ama keser döner sap döner bir gün! Bu arada olan adalete oluyor! Adaletsiz uygulamalar MEB’te bir kural ve gelenek haline geliyor.

MEB’te görevde yükselmenin adaletli olması dileğiyle, sitemizi takip eden herkesin kurban bayramını tebrik ediyorum. Bayramın MEB’e adalet getirmesine vesile olmasını temenni ediyorum! Umarım bayramda ağzınızın tadını bozmamışımdır…

Hüseyin AKAY

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet 2 yıl önce

maalesef beyim ona da torpil bulaştı yeni eklenen EK 1 sayesinde...