Öğretmen Diyarı

Öğretmen Seçme Hakkı

Okul idarecileri genelde velilerin taleplerini göz önünde bulundurmaya çalışırlar ancak bazı okullarda bazı öğretmenlere karşı çok fazla istek olduğu zamanlarda hem öğretmen, hem okul müdürü hemde veliler zor durumda kalmaktadır. Bu durumda bir öğretmene çok fazla talep olurken bazı öğretmenlere de fazla talep olmamaktadır. Talep fazla olan öğretmenin gururu okşanırken fazla talep olmayan öğretmenin motivasyon sorunu yaşaması kaçınılmazdır.


Bazen de bazı veliler çocuklarının istedikleri öğretmenin sınıfında olmaları için tanıdık birilerini devreye sokma yoluna gitmektedirler. Bu durum okul müdürü açısından daha can sıkıcı bir durumdur. Çünkü tanıdık veya üst makamlardan gelen telefon müdür, veliler ve öğretmenler arasında çatışmaya yol açabilmektedirler. Velilerimizin bu yola başvurmamaları iletişim sorunları yaşanmaması adına oldukça önemlidir. Çünkü bir velinin talebini karşılayıp diğer velininkini karşılamayan okul müdürü tepkilere maruz kalmaktadır. 


Normal şartlarda okul müdürleri gelen talepleri değerlendirir velilerin öğrencileri istedikleri öğretmenin sınıfına kayıt ederler. Bir öğretmen çok fazla talebin olduğu durumlarda ise eğer okul müdürü tüm velilerin isteğini karşılayamıyorsa hakkaniyetli davranmak adına kura yoluna gitmektedirler. Bu yol belki de en sağlıklı ve itirazın en az olduğu yoldur. Sınıftaki kız ve erkek öğrenci yoğunluğunun eşit olması açısından kız öğrenciler bir gruba, erkek öğrenciler de bir gruba toplanarak, eşit miktarda kız ve erkek öğrenci olmak üzere rastgele seçimle o sınıfın öğrenci listesi oluşturulur. Bazı okullarda da öğrencilerin kayıt sırasına göre sınıfları ve öğretmenleri belirlenir.


Mevcut yönetmeliklere göre okul müdürlerinin velilerin öğretmen isteklerini karşılama gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu okul müdürünün insiyatifidir. Okul müdürleri de zor durumda kalmamak adına yukarıdaki bahsettiğimiz yöntemlerle sınıfları belirlemektedirler.  Sınıfından ve öğretmenlerinden memnun olmayan velilerimiz okul müdürüne gerekçelerini sunarak kendi çocuklarının sınıflarının değişmesini isteyebilirler. Okul müdürleri talebi değerlendirerek bu talebi ret ya da kabul edebilir.


Öğretmen seçmenin eksileri olduğu kadar artıları da vardır. Örneğin daha önceki yıllardan gördüğümüz kadarıyla öğrencisini istediği sınıfa kayıt ettiren veliler okul aile birliği çalışmalarına daha aktif katılırken öğretmenle olan iletişimleri de oldukça güçlü olmaktadır. Yine bu veliler öğretmen ve okul idareleriyle yapılacak çalışmalarda işbirliğine daha yatkın olmaktadırlar.


Seçimden sonra velilerimizin en çok yaptıkları hatalardan birisi nasıl olsa iyi bir öğretmene ve sınıfa çocuklarını kaydettirdikleri ve artık tüm sorumluluğun öğretmende olduğudur. Bu anlayışın ne kadar yanlış olduğunu sitede yer alan bir çok yazıdan da anlayabilirsiniz. Velilerimiz ilgisiz oldukları takdirde öğretmenler ne kadar emek harcarsa harcasın bir yere kadar etki eder. Tüm öğretmenlerimizin üzerinde önemle durduğu ortak nokta veli ilgisidir.

Kaynak: www.ogretmenplatformu.com

Anahtar Kelimeler:
öğretmen seçme hakkı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim