Öğretmen Diyarı

Öğretmen olduk ama aile olamadık

Taslağa göre puan üstünlüğü üzerinden atama yapılacağını hatırlatan öğretmenler, bu şekilde yüzlerce ailenin mağdur edildiğine dikkat çekti. Öğretmenler, siyah maskeleriyle katıldıkları eylemde, “Bu sistemin faturasını öğretmen ailelerinden çıkartmayın” diyerek hükümete tepki gösterdi.

“Özür Ataması Mağduru Öğretmenler” pankartı arkasında toplanan öğretmenler Bakanlık önüne bir araya geldi. Bakanlık önünde toplanan öğretmenlere çocukları ve eşlerinin yanı sıra Eğitim Sen Merkez Eğitim Sekreteri Betül Korkut ile Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) Genel Başkanı Enver Önder de destek verdi.

Öğretmenler “evli ve mutsuz” olduklarını simgeleyen siyah maske takarken, nişanlı kadın öğretmenler de duvaklarını başlarına takarak atamalarının eşleriyle birlikte yapılmasını istedi. Burada öğretmenler adına konuşan Aysu Mert, taslakta  sadece puan üstünlüğüne göre atamaların gerçekleşeceğine ve geriye kalan öğretmenlere özür ataması için yıllarca beklemenin reva görüldüğüne dikkat çekti.

GÖZÜ YAŞLI SINIFA GİRDİNİZ Mİ?

Bu taslak ile yüzlerce öğretmenin yine çocuğuna, eşine kavuşamayacağını belirten Mert, hasta, tedavi gören kimi eğitim emekçileri açısından da sıkıntıların yaşanacağını söyledi. Öğrenim özrü için kazanılan davaların yok sayıldığını ifade eden Mert, binlerce kez taleplerini bakanlığa iletmelerine rağmen dikkate alınmadıklarını kaydetti.  Tahammüllerinin kalmadığını belirten Mert, yetkililere sesleniyoruz. “Size hiç eşinizin çocuğunuzun yanında, olmaya puanınız yetmiyor denildi mi? Hiç gözü yaşlı bir şekilde sınıfa girdiniz mi? Siz hiç binlerce kilometre uzaktan ağlayan çocuğunuzu telefonla teselli ettiniz mi” diye sordu.

TASLAĞI DEĞİŞTİRİN

Öğretmenleri mağdur eden özür atama taslağının değişmesini isteyen Mert, 652 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’de yer alan “Öğretmenlerin atamaları okul müdürlüklerine ya da il ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılır” hükmünden doğan haklarının atama kılavuzuna eklenmesini talep etti. Mert, tatilin başından itibaren atama belirsizliğiyle bekletilen öğretmenlerin mağduriyetinin ağustos ayı sonuna kadar bekletilmeden bir an önce giderilmesini istedi.

(Ankara/EVRENSEL)

 

personelmeb

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim