Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN , ÖĞRENCİ İLETİŞİMİ NASIL OLMALI ?

 

Öğrenci, zamanının çoğunu okulda öğretmen ve arkadaşlarıyla geçirir. Öğretmen öğrenci iletişimi diğer iletişimlere göre çok farklıdır, söz konusu olan eğitim öğretimdir çünkü . Öğretme ve öğrenme su değirmeni gibidir. İşleyişi sırasında kişiler arasında özel iletişim kurulması gerekir. Bu iletişim çoğunlukla konuşma ve dokunma ile pekiştirilir.

 

Öğreten ve öğrenen “ öğretmen – öğrenci” öğretim sürecinin iki mihenk taşıdır. Gerçek iletişim, nitelik olarak hem sınıf yönetimi hem de öğrenme bakımından önemlidir. Öğretmenin öğrencileri ile iyi bir iletişim kurması , öğrencilerin derse etkin katılımını sağlar. Öğrenmeni ile iyi iletişim içerisinde bulunan  öğrenci,  ileti ve dönütlere cevap vererek örnek davranışlar kazanacaktır. Öğrencileri ile empatik iletişim kuran öğretmen , onların bireysel yeteneklerini tanır. Empati; bir insanın , kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak , o nu duygu ve düşünceleri bakımından doğru olarak algılamaya çalışmasıdır. Öğretmen, öğretim  boyu öğrencileri ile nasıl iletişim kurması gerektiğini ve onlara nasıl dönütler  sağlayacağını düşünmelidir.(Hoşgörür,2005.s. 120-121)

 

Okulda öğretmen ve öğrenciler arasında karşılıklı, “güven, değer ve diyalog a” dayalı iletişim kurulmalıdır. Öğrenciler öğretmeninden fazlasıyla etkilenirler. Sınıflardaki etkili eğitimin sürdürülebilmesi için , taraflar arasındaki iletişim en üst düzeyde olmalıdır.

 

Öğretmen, nefret edilen biri değil; öğrenciler tarafından sevilen, sınıfta sürekli aranan  ve beklenen biri olmalıdır (Çınkır,2004.s.149)

 

Öğretmen sürekli sunucu konumunda olmamalıdır. Öğrencilerin dilek ve düşüncelerine , katılımlarına önem vermelidir. Öğretmen çocuk gelişiminde büyük önem sahibidir. İyi bir öğretmene sahip olmak, çocukların kendilerine güvenlerini , öğrenme becerilerini artırırken ; kötü bir öğretmene sahip olmak , onların kendilerine güvenlerini  ve öğrenme becerilerini yok edebilir.

 

Aslında iyi ve kötü öğretmen olmadığı gibi iyi ve kötü öğrenci de yoktur. İyi ve kötü ile belirtilmek istenen , öğretmen – öğrenci arasındaki ilişkinin niteliğidir ( Çınkır, 2004; s. 149)

 

Bu günü düşünüyorsanız , çiçek yetiştirin,

 

Yarını düşünüyorsanız , buğday ekin,

 

On yıl sonrasını düşünüyorsanız, ağaç dikin,

 

Eğer geleceğinizi düşünüyorsanız, insan yetiştirin !

 

Hoşça Kalın , Çocukça Kalın….!                      

 

İsmail ALTOK

Kaynak: bolupostasi.com
Anahtar Kelimeler:
öğretmenöğrenci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim