Öğretmen Diyarı

Öğretmen ne öğretir?

Öğretmen olmak için eğitim almış ama bir türlü meslekte görev alamamış aday sayısının neredeyse öğretmen sayısına yaklaştığı bir ülkede ‘Öğretmenler Günü’ kutlamak, çoğunluğun yalnız yaşadığı bir ülkede ‘Sevgililer Günü’ kutlamak gibi bir şey! Hani olanı var, olmayanı. İnsanın yüreği burkuluyor.


Üstüne üstlük, öğretmenlik öyle bir meslek haline geldi ki giren bir pişman, giremeyen bin pişman! Örneğin sözleşmeli öğretmenler: Birer çağdaş köle. Sadece ders verdikleri süre için yaşamaya yetmeyecek bir ücret alan sözleşmeli öğretmenlerin dersleri kesildiği an paraları da kesiliyor. Hatta Van’daki sözleşmeli öğretmenler bile, deprem yüzünden eğitime ara verildiği için ücret alamıyor. 
Öğretmen olarak ataması yapılamadığı için yıllarca bekledikten sonra maden ocağından sokakta limon satmaya kadar ilgisiz işlere yönelenler de var, umudu kalmayıp intihar eden de evlenemeyen, hayatını kuramayan da var. Ortada bir sorun varsa çözümü de olmalı. Bu ülkenin öğretmen ihtiyacı ne kadardır? Yüksek öğretim kurumları her yıl ne kadar öğretmen adayı mezun etmektedir? Bu mezunları frenlemek için KPSS icat edildi. Demek ki bu kurumlara güvenilmiyor. Gençler, bu kez bu sınavlara hazırlanıyor. 


Giriyor, çok yüksek puanlar tutturuyor ama yine atanamıyor, yine atanamıyor. Yanıt “Herkes öğretmen olmak zorunda değil, bu kadar öğretmene ihtiyacımız yok”. Gerçekten böyleyse eğitim fakültelerinde öğretmenlik formasyonu alan gençlere de boşuna umut vermeyelim, eğitim planlaması yapalım, başka yerlerde eğitim alsınlar. Çünkü öğretmenlik hepimizin hayatında çok önemli. Kişiliğimiz, öğretmenlerimizin elinde şekilleniyor. Ben, gazeteciliğin yanında üniversite öğretim üyesiyim. Yıllardır ders veriyorum. 


Ve bakın 24 Kasım’da bir öğrencimden aldığım mesaj beni ne kadar doğruluyor, ne kadar duygulandırıyor: “Benim için Medyada İçerik Analizi hocası değil, ‘hayatın içeriği’ni anlama hocası oldunuz hep!” Öğretmenler sadece toplama-çıkarma öğretmez, sadece coğrafya, tarih öğretmez. Hayatı öğretir, yaşamayı öğretir. Öğretmenleri hem çok iyi yetiştirmeli hem çok iyi yaşatmalıyız ki onlar da kendi öğrencilerini iyi yetiştirsin. Zincirde kırık halka olmasın.


Tavuk nereye koşuyor?


Etin fiyatı tavana vurdu. Balık zaten zenginlerin ulaşabileceği fiyatlarda. Geriye hayvansal protein olarak, sadece tavuk kaldı. Böylece tavuk evdeki tencereden köşedeki lokantaya, hızlı bir koşuya geçti. İyi de tavuk var, Tavvuk var. Hangi tavuk? Amerikalı tavukçu KFC’nin, gençlerin rağbet ettiği fastfood zincirlerine hızlı girmesi, sektörün en büyüğü Keskinoğlu’nu teşvik etti. Böylece Tavvuk sokaklarda koşmaya başladı. Şirketin Manisa-Akhisar’daki merkezinde açılan ilk restoranında 130 farklı lezzet sunuluyor! 


Teşvikiye’de hepi topu üç-dört masalı küçük lokantada gurme yazarları ağırlayan Keskin Keskinoğlu, tavuklu mantıdan tavuklu baklavaya çeşitlerini tattırırken bilgi de verdi. Oysa bizim gözümüz iki masadaki hızlı müşteri değişimindeydi. Lokanta hiç boş kalmadı, paketini alıp giden de ayrı! Neyi beğendim: Omegalı, selenyumlu yumurtalardan yapılan menemeni, salatalara konmak için hazırlanmış şirketin kendi üretimi olan hakiki süzme zeytinyağından sosları, kıtırlı tavuk göğüs etini, en çok da tavukgöğsünü! 


Kahvaltı da veren Tavvuk’da içeceklerin sınırsız olduğu set mönülerin fiyatı da çok makul. Keskinoğlu Tavvuk, önümüzdeki yıl şube sayısını 12’ye çıkaracak. 2013’te franchise verecek, 2015’de ise başta komşu ülkeler olmak üzere yurt dışında şube açacak. Keskinoğlu’nun bir başarısı da zeytinyağında! Herkes Avrupa’ya satmaya çalışırken onlar zeytinyağından haberi olmayan Asya’ya yönelmiş, Singapur, Çin ve Japonya’ya zeytinyağı ihraç etmeye başlamışlar. Asyalıya zeytinyağını yediren, bize tavuğu haydi haydi yedirir!

 

 

Kaynak: Yazgülü Aldoğan; Posta

Anahtar Kelimeler:
öğretmen öğretir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim