Öğretmen Diyarı

Öğretmen Boyun Eğmez!

Öğretmen yalvarmaz,
Öğretmen boyun eğmez,
Öğretmen el açmaz. 
Öğretmen dövülmez,
Öğretmen yakılmaz,
Öğretmen kıyılmaz,
Öğretmen sürülmez,      
Öğretmen DERS VERİR.
Öğretmen eline teslim edilen çocukları,
Ve milletin kendisini EĞİTİR.
Öğretmen horlanmaz,
Öğretmene SAYGI duyulur.
Fakir BAYBURT
        
Eğer bir ülkenin öğretmeni mutsuz ise o ülkenin halkı da refah içerisinde değildir. Çünkü, bizim sorunlarımız toplumun her kesiminde hissedilen sorunlardır. Bizler Cumhuriyetin öğretmenleri işsiz , aşsız bırakılan halkımız, atanamayan öğretmenlerimiz, geleceği karanlığa sürüklenen öğrencilerimiz varken  mutlu olamayız.

Ülkenin geleceği açısından son derece stratejik bir mesleğin içerisinde bulunduğu durum, eğitimin nedenli önemli olduğunu ve neden bu kadar değersizleştirildiğini ortaya koymaktadır.
İnsanların mutsuzluğundan beslenip, birbirine düşüren, karalayan bir çarkın içerisinde azimle mücadele veriyoruz. Eğitimin en temel unsuru olan öğretmenini, veliye şikayet ettiren  bakanlığımızın hangi amaca hizmet ettiği ortadadır.’’ Alo 147 öğretmen şikayet hattı’’neye hizmet ediyor.Öğretmeni sindirmek, baskılamak için sosyal ve ekonomik hak kayıplarının yanın da onurunu da ayaklar altına alan bakanlığın öğretmenleri olarak şartlar ne olursa olsun öz  veriyle mesleğimizin gereğini yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Hak aramak suç, ama şikayet etmenin yasal sayıldığı bir toplum düzenine karşı, tüm halkımızla, çocuklarımızın geleceği için mücadelemize devam edeceğiz. Çünkü öğretmenlik mesleği küçücük, gencecik hayatlara dokunan onları ilmek ilmek işleyen ve ona şekil veren yürek mesleğidir. Hiç bir baskılayıcı uygulama, öğrencilerimizle aramıza giremeyecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmeni itibarsızlaştırıcı uygulamalarına kamunun diğer kurum ve kuruluşlarının da uyduğunu gördük ne yazık ki. Geçtiğimiz 24 Kasım Pazartesi günü Vilayet Meydanı çelenk sunma töreninde öğretmenler sahipsiz bırakılmıştır. Sadece İl Milli Eğitim Müdürü, İl Emniyet Müdürü ve okul müdürlerinin katıldığı sönük bir tören gerçekleştirildi.Cumhuriyete sahip çıkan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler öğretmenlerine de sahip çıkmışlardır.Dikkat çeken bir konu da, okulların bayrak ve flamalarının olmadığı gibi, her yere dolgu malzemesi olarak kullanılan öğrencilerimizin de  öğretmenlerinin olmayışıydı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü acaba hangi gerekçeyle böyle bir tören organize etti?

Ben öğretmenim, ben sevginin gücüne inanıyorum. Kuşların nasıl uçtuğunu , yaprakların, çiçeklerin nasıl açtığını, denizlerin okyanuslara nasıl kavuştuğunu sevgiyle öğretiriz. Her sabah sıcacık bir tebessüm, aydınlık bir ışıkla gireriz sınıflarımıza. Bazen çıtır bir simit, sıcacık bir çaydır bizi yaklaştıran. Bazen, kırık bir nottan sonra akan göz yaşları boğazımızı düğümleyen. Bazen de aldığımız başarı sonrası kucaklaşmalardır bizi öğretmen yapan.Hiç kimsenin sözde vereceği itibara ihtiyacımız yok! Çünkü bizi öğretmen yapan öğrencilerimizdir. 

İyi ki öğretmenim, 
beynimdeki ışık, yüreğimdeki sevgi hiç bitmesin.
Başöğretmenim; Mustafa Kemal ATATÜRK! Seni özlemle anıyorum.

 

Ebru Sungar

kamugundemi.com

Anahtar Kelimeler:
öğretmen boyun eğmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim