Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMEN ATAMASINDA ADALETSİZLİK Mİ VAR?
2013-2014 Eğitim öğretim  yılında mesleki ve  teknik  ortaöğretime yapılan kayıt sayısı, ortaöğretime yapılan kayıt sayısından fazla olmasına ve buna bağlı olarak  teknik  öğretmen açığının giderek artmasına rağmen  teknik  öğretmen atamaları yok denecek kadar azdır.

Basında yer alan haberlere göre İmam Hatip Okullarına toplamda 4152, ek kontenjanlarla birlikte 8000 öğretmen atanırken, diğer tüm branşlar için sadece 270  teknik öğretmen atanmıştır.

Her  yıl  atama beklentisiyle büyük özverilerde bulunan  yüz  bine yakın  teknik öğretmenimizin mağduriyetleri gün geçtikçe artmakta, hak ettikleri kontenjanların açılmasını ve atamalarının yapılmasını beklemektedirler. Buna göre;

1- İmam Hatip Liselerine binlerce öğretmen atarken, diğer tüm teknik branşlar için yok denecek düzeyde atama yapmanızı hangi gerekçeye bağlıyorsunuz?

2- Teknik öğretmenlerin atanamamasıyla birlikte doğan, ülkemizin birçok üretim alanında nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen teknik elemanların yetiştirilmesinde yaşanan sorunları nasıl çözeceksiniz? Meslek liselerinde oluşan teknik öğretmen gereksinimini karşılamaya yönelik çalışmalarınız var mı?

3- Bu yıl ilk kez uygulanan Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programından kaç kişi yararlanmıştır? Bu programın teknik öğretmenlerin mağduriyetini giderdiğini düşünüyor musunuz?

4- Teknik öğretmenlerin, hem eğitim, hem de çalışma hayatının dışında tutulmasından kaynaklanan mağduriyetlerini, kamuda teknik personel olarak veya özel sektörde yetki ve unvanlarım tanımlayarak gidermeyi düşünüyor musunuz?

5- Milli Eğitim Bakanlığının bir çok açıklamasında mesleki ve teknik eğitimin yaygınlaştırıldığı belirtilmektedir. Okullar yaygınlaşıyor ise bu okullarda dersler öğretmensiz mi geçmektedir?

6- Bakanlık tarafından 2014 yılında atanacak öğretmen sayısı ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa teknik öğretmenlerin mağduriyetleri ve okulların gereksinimi dikkate alınmış mıdır? 2014 yılında teknik öğretmen ataması düşünüyor musunuz?
 
personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim