Öğretmen Diyarı

Öğretmen atamalarında 60 taban puanı dayatması

B akanlık Biliyorsunuz bu zamana kadar ilk atama başvurularda hep belirli bir kurala göre aday öğretmenlerin tercihlere başvuru hakkını tanıyordu.Kural çok basit;atama yapılacak alanların her biri için ayrılmış kontejanın en az 3 katı oranında adayın başvurusunda bulunması.

Hatta MEB 16.08.2010 tarihindeki basın açıklamasında branş sıralamalarının yayınlanmama sebebini söylerken;sistematik olan bu işleme değiniyordu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

T.C

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 

Personel Genel Müdürlüğü

 

16.08.2010

 

BASIN AÇIKLAMASI.
.
..

 

Bilindiği gibi ilk defa atama kapsamında öğretmenlik için başvuranlar, KPSS sonucuna göre puan üstünlüğü esas alınarak atanmaktadırlar. Bu bağlamda, Bakanlığımız atama dönemi itibariyle sınava giren tüm öğretmen adaylarının başvurusunu almak yerine, atama yapılacak alanların her biri için ayrılmış kontenjanın en az üç katı oranında aday başvurusunu almaktadır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda bakanlığın dediği gibi hep bu şekilde atama dönemlerinde KPSS sınavına giren tüm adayların yerine alanlara ayrılmış kontejan sayısının üç katı kadar adayın başvurusunu kabulu esas saymıştır.

Herkesin başvurusunu anlarım ama başvurmaya esas taban puanın tüm alınacak branşlar için sabit tutulmasını anlayamam.Öncelikle Tüm branşlar için "60" puan hangi esaslara göre belirlendi,bunun açıklanması gerekir.izahının da olduğunu sanmıyorum çünkü mantıklı bir puan belirleme olsaydı birçok branşda atama sayısının içinde olmasına rağmen birçok öğretmenin başvuramıyacağını görmüş olmaları gerekirdi.Gelen onlarca mailden sadece biri durumun ne kadar vahim olduğunu gösterecektir.

Yani düz mantık ile hazırlanmış bu başvuru puanı kabul edilemez çünkü birçok öğretmenin atanma hakkı var iken başvuramıyacağı gerçekliği görmezden gelinemez.Eğer amaç 60 puanın altında alanın başvurusunu engellemek ise yanlış bir politika izlendiğinin farkına varması lazım bakanlık yetkililerin.Çünkü bu sorun en baştan yanlış olan öğretmenlik istihdam sorunun altında yatmaktadır.Başvurular engellenerek ancak kazanılmış haklar gaspedilmiş olur.Bu tabloyu hazırlayanın bakanlığın başvuruya izin verme politikasından bihaber olduğu kanısındayım ve bu "60" puan dayatmasına neden olan tabloyu değiştirip kontejanların 3 katı kadar başvuruyu esas alacak gerçek başvuru puanlarını tabloya yansıtması gerekiyor.
"
Allahın aşkına sizden rica ediyorum. 60 puan barajı ile ilgili haber yaparmısınız.Rehberlik Öğretmeniyim sıralamam tutuyor ama puanım 59.9 tercih yapamayacağım !!"

\"\" 

Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com
Kezbonita_86@hotmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim