Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adayları Soruyor: 'Okul Öncesi Ne Zaman Zorunlu Olacak?
Hiç şüphesiz ki eğitimin temel taşlarından biri de okul öncesi eğitimdir. Eğitimin temeli olan ve eğitim sistemimizin şekillenmesi ve daha iyi nesiller yetiştirilmesi için okul öncesi eğitimine önem verilmeli ve okul öncesi eğitim zorunlu bir hale getirilmelidir.

Okul öncesi eğitim bir çok ülkede zorunlu hale getirilmiştir. Dünyanın en iyi 10 eğitim sistemine sahip ülkede okul öncesi eğitim vardır ve zorunludur. Fakat ne yazık ki ülkemiz bu konuda diğer ülkelerin gerisinde kalmıştır.

Son zamanlarda eğim adına yapılan faaliyetler arasında okul öncesinin zorunlu olması ile ilgili çalışmalarda yer almaktaydı. Hem iktidar hem de Milli Eğitim okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını isterken bu konuda bir adımın atılmamış olması şaşırtıcıdır. AK Parti'nin hedefleri arasında yer alan 'Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olması' konusunda eski Milli Eğitim Bakanı da açıklamalarda bulunmuş. Hatta bu açıklamalar sonrası okul öncesi eğitimin zorunlu olacağı konusu kesinlik kazanmıştır. Gazete Eğitim olarak yapmış olduğumuz haberde bu konuya değinmiştik.

Okul öncesi eğitiminin zorunlu olmaması nedeniyle on binlerce öğretmen adayı da mağdur olmaktadır. Bu yıl sınava giren ve atama bekleyen okul öncesi öğretmen adayı sayısı 20 bin olsa da bu sayının çok üstünde mezun olmuş ve atanamayıp farklı işlerle uğraşan öğretmen adayı bulunmaktadır.

Ülkemizin eğitim adına güzel bir adım atması ve on binlerce öğretmen adayı için istihdam kapısının açılması için bir an önce okul öncesi eğitimin zorunlu olması gerekmektedir. Okul öncesi eğitimin zorunlu olması ile birlikte eğitimde kalite de artacak, ayrıca öğretmen adayları için de bir umut oluşacaktır.

Yetkililerin bu seslere kulak vermesi ve gereken adımları atması dileğiyle...

GAZETEEGİTİM.COM/ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim