Öğretmen Diyarı

Öğretmen Adayları, Çocuk İstismarına Karşı Uyarıldı

Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürü (ÇTCS) ile mücadele ağı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören öğretmen adayları çocuk istismarına yönelik bilgilendirildi.
Çocuklara Yönelik Ticari Cinsel Sömürü (ÇTCS) ile mücadele ağı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören öğretmen adayları çocuk istismarına yönelik bilgilendirildi.

Türkiye’de çocuklara karşı her türlü sömürünün ortadan kaldırılmasını sağlamak üzere faaliyet gösteren ÇTCS ile Uludağ Üniversitesi ortak programlar düzenliyor.

Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik (PDR) Topluluğu öğrencilerinin organize ettiği konferansta ÇTCS gönüllüsü Ankara Barosu avukatlarından ÇTCS Ağı Koordinatörü Şahin Antakyalıoğlu bilgi verdi. Eğitim Fakültesi Ahmet Taner Kışlalı Salonu’nda gerçekleşen konferansa öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Merkezi Tayland’da bulunan ve 1990 yılında Asya ülkelerinde çocuk fuhşuna karşı yürüttüğü bir kampanyayla kurulan ECPAT tarafından desteklendiklerini belirten Av. Şahin Antakyalıoğlu, Türkiye’den de 38 kuruluşun ağa üye olduğunu söyledi.

"ÇOCUK İSTİSMARI BÜYÜK BİR PAZAR"

Dünyada şu anda en büyük yayılan suç türünün çocukların cinsel sömürüsüne yönelik işlenen suçlar olduğuna dikkat çeken Şahin Antakyalıoğlu, çocukların cinsel sömürüsüyle ilgili internet üzerinden milyarlarca dolar para sirkülasyonu olduğunu ifade etti.

Devletlerinin en çok çocukların cinsel sömürüsüne karşı uluslararası sözleşmelere imza atmasına rağmen bu suçların giderek yayıldığına değinen Avukat Antakyalıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde özellikle Suriye’den gelen 2 milyonu aşkın insanın üçte biri çocuk. Bu göçmenler insan ticareti mağduru olabiliyor. Çocukların bir kısmının refakatçileri de yok. Gerek yüz yüze, gerek online olarak çocuk ticareti yapılabiliyor. Belli ağlar oluşturulmuş ve bu çocuklar Avrupa’da ve Türkiye’de satılıyor, fuhşa yönlendiriliyor.” 

TOPLUMDA 200 BİN PEDOFİLİN DOLAŞIYOR 

Toplum içinde 200 bin pedofilin dolaştığına dikkat çeken ÇTCS Ağı Koordinatörü, “Ailelerin ve eğitim kurumlarının bu konuda dikkatli olması gerekir. Birçok kişi veya kurum bu tür olaylar ortaya çıksa bile örtbas etmeyi tercih ediyor. Oysa çocuk istismarının önlenebilmesinde ihbarın çok büyük önemi var. İlkokuldan başlayan bir eğitim de gerekiyor. Hem ailelerin. hem de çocukların eğitilmesi gerekiyor. Çocukların hem ‘mağdur’ olmaması için, hem de çocuk istismarının ‘fail’i olması için eğitim gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Çocukları istismarında birçok olayın örtbas edildiğini anlatan Şahin Antakyalıoğlu, bunu saklamanın 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırıldığını vurguladı.

Çocuklara yönelik ticari cinsel sömürüyle mücadelede öğretmenlerin önemli bir rolü olduğunu ifade eden ÇTCS Ağı Koordinatörü Şahin Antakyalıoğlu, öğretmen adaylarından ÇTCS gönüllüsü olarak topluma hizmet vermelerini istedi.

 

Kaynak: haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol