Öğretmen Diyarı

ÖĞRENCİNİN BİLİNÇ ALANINI DARALTAN ETKENLER
 Bu yazımda bilinç genişlemesinin birey için niçin önemli olduğuna değinmek istiyorum. Öğrencilerin bilinç alanının genişlemesini engelleyen etkenler neler olabilir? Öğrencilerin bilinç alanının genişlemesini nasıl sağlayabiliriz?
Bilinç alanının gelişmesi, kişinin uygun seçimler yapabilme, yeniliklere uyum sağlayabilme, yenilik yaratabilme, eleştirel düşünce, olayları ve olguları doğru algılayabilme, düşünme ve bireyleşmesine katkıda bulunuyor.

Kuşkusuz, öğrencilerin bilinç alanının genişlemesini engelleyen etkenler var. Başta öğrencinin,  olumsuz sosyo-ekonomik ve kültürel koşulları bilinç alanının genişlemesine engeldir. Diğer taraftan, televizyon öğrencileri düşünmeye güdülemediği için bilinç alanının genişlemesine engel oluyor. Reyting uğruna yayınlanan programlar öğrencilerin bilinç alanının genişlemesini engelliyor. Dolayısıyla, öğrenciler yaratıcı olmaktan ve sorunlar karşısında çözüm üreten bir konumdan çok uzak kalıyor.

Aile içi eğitimin yeterli olmadığı toplumumuzda, öğrencilerin bilinç alanı gelişemiyor. Yaklaşım olarak, okullarda öğrencilere yönelik demokratik tutum ve davranışları tam olarak sergileyemedik. Yine okullarda ezbere eğitim veriliyor. Bu yöntemlerle değil öğrencilerde bilinç genişlemesini sağlamak, tam aksi yönde bir durumla karşılaşmak da mümkün.

Öğrencilerin başarılarının testlere tabi olması, bilinç genişlemesine engel olduğu için onların sağlıklı düşünebilmesi, analiz ve sentez gidebilmesine engel oluyor. Yine, okullarda anlatım tekniğine bolca yer verilmesi, öğrencileri edilgen kıldığı için bilinç alanının genişlemesine engel oluyor.

Bütün bu olumsuzlukların bileşkesi şu anlama geliyor: öğrencinin gelecek yaşantısında uygun kararlar verememesi, öz güven eksikliği, eleştirel düşünememe ve problem çözmede yetersizlik.

Kısa Bağlantı :  http://clss.link/1MAwZoc

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim