Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin sağlığı için bu malzemelere dikkat!

Okullar yeni eğitim öğretim dönemine 28 Eylül’de kapılarını açacak. Okulların açılmasına günler kala velileri de okul alışverişi telaşı sardı. Ancak okul alışverişinde de sağlık açısından çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü öğrencilerin sıklıkla kullandıkları kırtasiye malzemeleri, çocukların sağlığını tehdit eden ürünler içerebiliyor.

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynep Gül Hallaçoğlu, velilerin kırtasiye seçimi yaparken dikkat etmesi gerekenleri şöyle açıkladı:

“Fitalat malzemesi içeren kırtasiye malzemeleri üreme hormonlarını etkiliyor”

Okul ve kıyafet seçiminin yanı sıra tercih edilen kırtasiye malzemelerinin öğrenciler ile sürekli temas halinde olacaklarından dolayı önem taşıdığını belirten Hallaçoğlu ekliyor “ Göze ya da ağza gidebilecek, solunum yolu ile temas edebilecek malzemelere dikkat edilmelidir. Fitalat içeren kırtasiye ürünleri üreme hormonu, azo boyar maddesi içerenler ise kanserojen etkiler gösterdiği gözlemlenmektedir.” Alerjik etkileri olan malzemeler konusunda uyarıda bulunan Gül Hallaçoğlu; astım ya da benzeri hastalıkları bu tip ürünlerin kullanılmasının tetiklediğinin altını çiziyor.

“Kokulu kırtasiye malzemeleri ileride uçucu madde bağımlılığına yol açabilir”

Özellikle küçük yaş grubu öğrencilerin kullanmaktan keyif aldığı kokulu ürünler, risk grubuna giren diğer kırtasiye malzemeleri arasında yerini almaktadır. Çanta seçiminde de uyarılarda bulunan Hallaçoğlu, çocukların omurilik kaslarının gelişimi konusunda ailelerin dikkatini çekecek başlıklar iletiyor. “İleride yaşanabilecek omurilik sağlığını etkileyen risk faktörlerini ortadan kaldırmak için hafif taşınabilir, tekerlekli, çekilebilen, bel kemiği eğriliğine yol açmamak için denge faktörü içeren geniş askılı çantalar seçilmelidir. Ayakkabı tercihi ise; nasır, parmak ve tırnak batması faktörleri göz önünde bulundurularak sıkmayan ve hava geçirebilen, nemi teri dışarı atabilen ve su geçirmeyen ürünleri içermelidir.”

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol