Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin burs sorununa müthiş bir proje

Cebinde parası olmadığı için günü tek öğün yemekle geçiren, her gün onlarca kilometre yol yürümek zorunda kalan, sinemaya, tiyatroya neredeyse hiç gidemeyen, ders kitapları dışında kitap alamayan, kalacak yurt ve elindeki üç kuruş paraya kiralayacak ev bulamadığı için memleketine dönen yüz binlerce üniversite öğrencisi var.

Oysa, her biri geleceğin doktoru, mühendisi, yargıcı, öğretmeni, bakanı, başbakanı olacak ama onları bu en zor günlerinde yapayalnız bırakmaya devam ediyoruz...

Her iki sorun da eğer istenirse, çok kolay çözülebilir. Çünkü o güce ve kudrete fazlasıyla sahibiz. Eksik olan

bu sorunu görüp, çözecek iradenin olmaması.

Bu dün de yoktu, bugün de... Ama gelecek için sanki ulu çınarlar tomurcuklanmaya, filizler vermeye başladı.

Peki nasıl mı? Karşıyaka Belediyesi’nin başlattığı “Karşıyaka’nın Filizleri” projesiyle... Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da bir ilke imza attı. Yakında tüm ülkeye yayılır ve öğrencilerin en önemli sorunlarına çare olursa hiç şaşırmayın. Çünkü bu projenin sahibi siz olacaksınız!..

 

Karşıyaka’nın Filizleri

Bilenler Karşıyaka’yı da bilirler. Çarşı gibi her şeye karşı gibi gözükseler de her zaman mağdurların yanındalar. Dik dururlar, sözlerini esirgemezler ama gerektiğinde de taşın

altına ellerini koyarlar.

Proje çok basit, kolay uygulanabilir, hızla yayılabilir ve burs sorununu bir günde çözebilir.

Nasıl mı?

Her apartman bir çocuk okutarak...

Karşıyaka bu konuda, pilot seçtiği bir bölgeyle ön toplantı yapmış ve ilçedeki tüm öğrencilere yetecek kadar hatta çok daha fazlası için burs sözü almış. Apartman aidatlarına yapılacak 10 liralık bir katkının, bir gencin hayatını kurtaracak olması, onları fazlasıyla heyecanlandırmış. Muhtarlar, apartman ve site yöneticileri adeta birbirleriyle yarışmış, hedefleri de artık sadece İzmir değil, tüm Türkiye...

Uzaktan bu heyecanlarını anlamak mümkün değildi, geldik yerinde gördük...

Dün sabah, projenin tanıtım toplantısı vardı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, apartman yöneticileri, muhtarlar ve bursiyer öğrencilerden bazıları ile

medya bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da sanal destek verdi. Belli ki

proje onu da heyecanlandırmış.

 

Projenin     detayları?

Karşıyaka’nın eğitime ve gençlere yönelik ilgisi, yeni değil. Açtığı kurslar ve sağladığı burslarla, hep kendinden söz ettirdi. Hemen her alanda açtığı kurslarda emekli öğretmenler ücretsiz ders veriyor. Çocuk ve gençler kadar yetişkinlere yönelik olanları da var. Karşıyaka’nın Filizleri ismini taşıyan burs projesinden önemli satır başları:

* Her apartman, her site ya da her mahalle, ayda 300 liradan aşağı olmayacak şekilde, bir ya da daha fazla öğrenciye burs olanağı sağlayacak.

* Destek sadece bursla sınırlı kalmayacak. Diğer öğretim masrafları da karşılanacak. Staj ve eğer ERASMUS benzeri yurtdışı değişim programlarından yararlanmak isterse o konuda da her türlü olanak sağlanacak. Mezuniyetlerinde de işe yerleştirilecekler.

* Belediyeye gelen başvuruları değerlendirecek, bursu, apartmanlar direkt kendileri verecek. Apartman sakinleri ve o apartmandan burs alan öğrenciler, yılda birkaç kez apartman sakinleriyle bir araya gelecek ve burs veren apartmanların kapısına, verdikleri burs sayısı kadar “Karşıyaka’nın Filizleri” plaketi asılacak.

* Apartmanlarda birisi ödeme güçlüğü yaşadığında ya da vazgeçtiğinde Karşıyaka Belediyesi devreye girecek, ya yeni hayırseverler bulunacak ya da o desteği belediye sağlayacak. Yani öğrencinin öğrenim süresi sona erinceye kadar bursu bir şekilde devam edecek.

* Toplumsal mutabakat ve birbirimize el uzatma ve birbirimize destek olma duygularını yaşattığı için çok önemli, her kente model olabilecek bir proje.

* Kesinlikle siyasetin arka bahçesi haline getirilmeyecek. Böyle bir algı yaratılmayacak...

* Proje sadece İzmir’le sınırlı kalmayacak. Karşıyakalı her öğrenciye Türkiye’nin ya da dünyanın neresinde okursa okusun, öğrenim ve yaşam desteği sağlanacak.

 

Söz verdiler

Karşıyakalılar bu konuda fazlasıyla ciddiler, hatta temsilcileriyle hep bir ağızdan söz verdiler:

Eğitime ve çocuklarımıza her zaman destek olacağız. Sadece Karşıyaka’nın, İzmir’in değil, tüm çocuklarımızın çok daha iyi eğitim olanaklarına sahip olmaları için maddi, manevi her türlü desteği vereceğiz ve bu sözümüzü hiç unutmayacağız...

Böylesi bir söze, biz de canı gönülden destek oluruz. Ve umarız bu kervana daha nice Karşıyaka’lar katılır...

Özetin özeti: Demek ki isteyince oluyormuş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol