Öğretmen Diyarı

Öğrencilerimiz Hakkında Bilmediklerimiz…

Small Change* (küçük değişim) filminin başlangıcında bir sahne vardır, bu film Truffaut’un tüm yaşlardaki çocukları ilgilendiren etkileyici bir filmidir. Bu filmde öğretmen her öğrencisinden Moliere’in oyunundan bir pasaj okumasını ister. Hem bir hafıza hem de drama yeteneğini ölçen bir test… Bir süre sonra öğretmenin dikkatini satırları kasvetli bir monotonlukla okuyan ortaokul öğrencisi çeker. Onun sırasının önünde durur ve (arkadaşlarının önünde) onun kendisinin beğeneceği şekilde okumasını sağlamaya çalışır. Bunu da sertçe yapar. Bir süre sonra öğretmen çağrılıp gittiği vakit çocuk bir anda kendine gelir. Ayağa kalkar ve odanın içinde akranlarına Moliere’in monoloğunu etkileyici bir güçte ve doğallıkta, tıpkı bir aktörün yeteneklerini sergilercesine okumaya başlar.

Esas nokta, tabiî ki de biz yetişkinlere çocuklarımızı ne kadar az tanıdığımızı ve yeteneklerinin farkında olmadığımızı hatırlatmaktır. Bu, öğretmenlik yaparken kişisel olarak öğrendiğim bir ders olmuştu benim için. Bir gün 15 yaşındaki hiçbir hobisi, yeteneği veya başarısı olmayan -meslektaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla diyelim- bir kız öğrencimi arabama aldım. Her zamanki gibi suskun, umursamaz bir tavırla, bana sadece radyodan müzik açıp açamayacağımı sordu ve daha sonra tüm yol boyunca radyoda çalan şarkılara, beklediğimden fazla bir coşkuyla ve aynı zamanda da sözleri mükemmel bir hatırlama yeteneği göstererek eşlik etti.

Bu olay hakkında sonradan düşününce, sadece öğrencinin ne yaptığı ile ilgili değil aynı zamanda nasıl tepki verdiğimin de ayrımına varmıştım. Ertesi gün olayı meslektaşlarıma ilettiğimde, başımı salladım ve sınıfta başarısız bir profil sergileyen bu öğrencimin nasıl mükemmellik derecesinde şarkı sözlerini öğrendiğine güldüm.

1

Sonra kafama dank etti ki bu öğrencinin bana öğreteceği bir şey vardı… Onun bu yeteneğinin beni neden şaşırttığı, onun motivasyonunun ve bunun başarısındaki etkisi hakkında. Eğer ben (ya da diğer öğretmenleri) bu kızın keskin hafızasını ya da o gün arabadaki gözüme ilişen yeteneğini görmemiş olsaydım, (Yeterince zaman ayıramadığımız ve ilgi gösteremediğimiz içindir.) onun kim olduğu ve onu neyin ilgilendirdiğinin ortaya çıkması belki de hiç mümkün olmayacaktı. Ki bunun için öncelikli şart onun kendini yeterince güvende hissetmesidir.

Peki, neden bu öğrenci okul aktivitelerine karşı ilgili değil? Şu bir gerçek ki insanlar yaptıkları işin sorumluluğunu üstlerine aldıklarında daha hevesli ve başarılı olabiliyorlar. Akademik hayatı ile ilgili bu öğrenciye ne kadar seçenek sunuldu? Sadece geniş müfredatın içeriği ile ilgili değil aynı zamanda günlük sınıf aktiviteleri de dâhil buna. Bu kız bu şarkıları öğrenmeyi seçmişti ancak hiç kimse ona bunun için bir “100” puan vermeyecekti ya da onu karışıklık çıkardığı için bir “0” puan vermekle tehdit etmeyecekti. Onun etkileyici başarısı ödül ya da ceza sistemini gerektirmiyor aksine bu sistemi yıkıp geçiyordu.

2

Yetişkinlerin ve çocukların önceliklerinin farklı olduğunu görmek gerçekten endişelendirici bir durum benim için, bizler sadece bizim önceliklerimizin onlarınkilerin yerine geçtiğini farz ediyoruz. Değerli vaktinizi şarkı sözlerini ezberleyerek boşa harcamayın onun yerine ders müfredatlarındaki x denklemlerini çözün, kesme işaretlerini doğru kullanıp kullanmadığınıza bakın ya da savaşlar tarihini öğrenin. Sorduğumuzdan daha fazla anlatıyoruz; dinlediğimizden daha fazla yönlendiriyoruz; ilgileri bize uymayan öğrencilere gücümüzü kullanarak baskı yapıyor hatta onları cezalandırıyoruz. Bunun talihsiz birçok sonucu var ve bu hem özgüvenin hem de öğrenmeye olan ilginin azalmasına neden oluyor. Ama şu üzücü sonuçlar arasında içlerindeki gizli yetenekleri bizden saklayan önemli bir sayıda öğrenci kitlesinin varlığını unutmayalım. Bu utanç verici ve aynı zamanda bizleri iz bırakan öğretmenler olma yetisinden mahrum bırakan bir durum.

* François Truffaut’nun 1976 yapımı, en şiirsel ve kişisel filmlerinden biri. Pocket Money olarak da bilinir.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/alfie-kohn/teacher-education-students_b_946575.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim