Öğretmen Diyarı

Öğrencilere ve Ailelerine \'Yarıyıl Tatili\' Uyarısı

İnegöl Özel Cihangir Hastanesi Başhekimi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mehmet İrfan Bilgesoy, öğrenciler için yarı yıl tatilinin çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Mutlaka bir tatil programı hazırlanmalı” dedi.

Yarıyıl tatili için uyarılarda bulunan Op. Dr. Mehmet İrfan Bilgesoy, okul dönemi boyunca aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkan, düzenli ve tempolu bir çalışma içinde olan, her gün derslerine mutlaka çalışmak durumunda kalan öğrenciler için, yarıyıl tatilinin öneminden bahsetti. Yarıyıl tatilinin öğrenciler için soluklanmak, disiplinden az da olsa uzaklaşmak fırsatı buldukları bir çeşit özgürlük dönemi olduğunu ifade eden Dr. Bilgesoy, “Çocukların gerçek anlamda dinlendirici, rahatlatıcı bir tatil geçirip, motivasyonla ikinci döneme başlamalarını sağlamak ailelerin elinde” diye konuştu.

 

Mutlaka bir tatil programının hazırlanarak, konu tekrarı yapılmasının ve kitap okunmasının gerekliliğine dikkat çeken Başhekim  Bilgesoy, “Tabii unutulmamalıdır ki, her öğrencinin tatille ilgili beklentisi farklıdır. Kimi öğrenci 15 günlük tatilini, eksiklerini gidermek için ders çalışarak değerlendirirken, kimi öğrenci günlerini televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih etmektedir” şeklinde konuştu.

 

BİLGİSAYAR BAŞINDA ZAMAN GEÇİRMEK YORGUNLUK OLUŞTURUYOR


Televizyon veya bilgisayar başında geçirilen boş zamanın, dinlenmekten daha çok yorgunluk oluşturacağını belirten Dr. Bilgesoy, açıklamasına şöyle devam etti; “Birçok öğrenci bu fırsatı, kitap ve defter kapağı açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendirme eğilimindedir. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı, önceleri zorlanır, daha sonrasında da yavaş yavaş tembellik ortaya çıkar. Tatil boyunca tembelliğe alışan bünye, okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi, uzun bir süre kendini toparlayamaz. Bunun sonucunda ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır.”

 

Her öğrencinin kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemesi, kısa ve uzun vadeli hedeflerin öğrencilerin çalışma isteklerini kamçılayacağını, hayali ve gerçekleşmesi imkansız hedeflerinse belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabileceğini hatırlatan Başhekim Bilgesoy, bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel stratejiyi, ‘konu tekrarı yapmak, eksik kalan konuları tamamlamak, yeni konulara çalışmak, bol bol kitap okumak’ olarak sıraladı.

 

GENEL TEKRARA AĞIRLIK VERİN


“İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unutuyor” diyen Başhekim Bilgesoy, unutmayı önlemenin yolununsa, yapılanları tekrar etmekten geçtiğinin altını çizerek, “Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin, mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor” dedi.

 

Op. Dr. Mehmet İrfan Bilgesoy, “Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli. Çünkü, ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlaması nedeniyle, öğrenci için güçlük yaratabilir. Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise, yeni konulara çalışabilirler. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok güç. Böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

 

EBEVEYNLERE UYARILAR


Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde ‘koşulsuz sevgi’ ve ‘güven’ duygusunun önemli etkileri olduğuna değinen  Özel Cihangir Hastanesi Başhekimi Mehmet İrfan Bilgesoy, ebeveynlere ise şu tavsiyelerde bulundu; “Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dahil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın. Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarınızın, tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olun, çocuğunuzla mümkün olduğunca çok zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin. Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamayın.”

 

Çocukları ikinci döneme motive ederken yapılmaması gerekenlere de değinen Bilgesoy, “Sen bu gidişle ikinci dönemde de sınıfı geçemezsin, bu kadar çalışmayla başarılı olamazsın” şeklindeki konuşmaların, çocuğun özgüvenini azaltarak kaygısını arttıracağını, başarısız karne getirdiği için sevgi göstermemek ve ilgisiz davranmak gibi yanlış tutumlarla karşılaşan gençlerin, genellikle güven kaybı yaşadıklarının görüldüğünü belirtti.

 

TATİLDE HOBİLERE DAHA ÇOK ZAMAN AYRILMALI


Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmanın, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmanın da, çalışmak kadar önem önemli olduğunu belirten Bilgesoy, “Bu nedenle tatil programına; sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelinip ortak aktiviteler yapılması, yakınların ziyaret edilmesi, hobilere daha çok zaman ayrılması gibi zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek, ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerekir” ifadelerine yer verdi.

 

Bilgesoy, tatili verimli geçirmenin 10 yolunu şu şekilde açıkladı; “Mutlaka bir tatil programı hazırlayın. Ailenizle birlikte tatil yapın. Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Konu tekrarı yapın. Eksik kalan konuları tamamlayın. Yeni konulara çalışın. Bolca kitap okuyun. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Sosyal faaliyetlere (tiyatro, sinema, konser, spor vb.) zaman oluşturun”.

 

ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEK İÇİN ÇOK İYİ FIRSAT


Anne babalara da tatil için tavsiyelerde bulunan Bilgisoy, çocuklarının düşük not alma nedenlerini birlikte tartışarak, çözüm üretmelerini, karar alma süreçlerine çocuklarını da dahil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlamaları gerekir. Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarının, tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olmalarını isteyen Bilgesoy,  “Ara dönem, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için, çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirin. Tatili, birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin. Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun dönem boyunca sergilediği performansı, başka çocuklarla asla kıyaslamayın. Çocukları ikinci döneme motive etmek için, kaygı ve tehdit yolunu kullanmayın. Çocuğunuza her şeye rağmen koşulsuz sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi hissettirin” dedi.

 

kaynak:yildirimgazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol