Öğretmen Diyarı

Öğrenciler öğrendiklerini neden unutur?
Daha iyi bir soru sormak istersek aslında şunu dememiz gerekiyor; öğrenciler derste öğrettiklerimizi neden anlamaya çalışmıyor ve öğretilenleri daha iyi bir dünya oluşturmak için kullanmıyorlar?

Yer ve İş Tanımı

Hemen şunu söylemeyin; matematiği günlük hayatta nerede kullanıyoruz ki? Bunun yerine cevap bulmaya çalışalım. Cevap bizi nasıl bir kültürel yer oluşturmamız gerektiğine götürüyor. Yer, aslında kişilerin bir şeyleri öğrenmek için bulundukları konumdur. Fakat önemli olan mekan değil, mekanın işlevidir.
Farklı bir bakış açısı ile de iş ile çalışma arasındaki farkı inceleyelim. İş dediğimiz durum kişinin hayatını geçindirmek amacıyla yaptığı eylemler iken, çalışma ise deneyimleri aktarma, işi en iyi yapma, işte gelişme olarak yorumlanır.

Öğretmek de bir iş değil çalışmadır. Yani öğretme eylemi öğretmenler için sıradan, geçimimizi sağlamak amacıyla yapılan eylemlerden birisi değildir. Özellikle altını çizdiğimiz nokta da süreçtir.

Öğretmek mi?

İnsanların bir şeyler bilmesi ve bildikleri şey ile ilgili işler yapması gerekir. Dolayısıyla öğretim, bunu destekleyen en önemli yoldur. O zaman öğretmek ise yapmaya değer bir iştir. Fakat öğretmenler nasıl öğreteceklerine karar vermek için ve daha iyi nasıl öğreteceklerini öğrenene kadar yıllarını verirler.

Peki, yıllar yıllar sonra öğrenciler bunca bilgiyi nerede kullanırlar, ne yaparlar, ne zaman tekrarlarlar, neden ihtiyaç duyarlar? İşte bu ve bunun gibi bir çok soru ile iç içe kaldığımızda asıl soru şu noktaya geliyor; öğrencilerin bu mekanda bulunma amaçları ne ve ben onlara gelecekte ihtiyacı olacak ne öğretebilirim? Kişisel öğrenmelerin temelinde de bu yatmaktadır.

Öğrenme Neyi Değiştirir?

Öğrenme bizim bilgi edinmemizi sağlar, önceki bilgilerimizle sentezlememizi sağlar, bilgilerimizi uygulamamızı sağlar ve son olarak bilgilerimizle deneyler yapmamızı sağlar.

kaynak: https://www.ogrenmen.com/egitim-ogretim/ogrenciler-ogrettiklerimizi-neden-hatirlamaz.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim