Öğretmen Diyarı

Öğrenciler Hangi Ülkede, Ne Kadar Süre Ödev Yapıyor?

OECD’ye ait olan bir rapordaki bu veriler, katılımcı ülkelerdeki ve bölgelerdeki 15 yaşındaki öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için girdikleri PISA testlerinden elde ettikleri sonuçlardan oluşuyor.

odev

Her ne kadar öğrenci başarısına eşlik eden pek çok başka faktör olsa da, verilen ödevler, bireysel olarak hem öğrenciler hem de okullar için PISA test sonuçları başarısının bir göstergesi olabiliyor. Bazı bölgelerdeki – Hong Kong, Japonya, Makao ve Singapur – 2012 yılında en yüksek matematik test sonuçlarını bireysel olarak elde eden okullardaki öğrenciler, her ekstra ödev saati için 17 ya da daha fazla puan artışı gösterdi.

OECD’nin raporuna göre her ne kadar ödevden bireysel faydalar sağlansa da, bir okulun genel performansı daha çok öğretim kalitesi ve okulun organizasyonu gibi başka faktörlere dayanıyor.

Öğretmenler tüm dünyadaki 15 yaşındaki öğrencilere her hafta ortalama olarak yaklaşık beş saatlik ödev veriyor. Ancak bu ortalama saat miktarı, bize genel durumu göstermiyor elbette. Ödeve daha az zaman ayıran ülkelerdeki öğrenciler daha az çalışıyor diyemeyiz. Örneğin Güney Kore’deki 15 yaşındaki öğrenciler, ödeve haftada yaklaşık üç saat zaman ayırıyor olsalar da, buna ek olarak haftada 1.4 saat özel ders alıyor ve 3.6 saat etüt sınıflarında ders çalışıyorlar. Bunların her ikisi de OECD anketlerinden elde edilen ortalamaların çok üstünde.

Katılımcı ülkelerde öğrencilerin ödeve ayırdıkları süre, ailelerin gelir durumuna göre değişiklikler gösteriyor: Ekonomik olarak daha iyi durumda olan öğrenciler, düşük gelirli öğrencilere göre ödeve haftada 1.6 saat daha fazla zaman ayırabiliyor. “Bunun sebebi, gelir durumu daha iyi olan öğrencilerin evlerinde ders çalışmak için sessiz bir yer bulma şanslarının daha fazla olması, pek çoğunun aileleri tarafından ödev konusunda daha fazla teşvik edilmesi ve evde ödev yapmaya daha fazla vurgu yapılması olabilir” diyor OECD editörü Marilyn Achiron.

Bu listenin sadece PISA sınavına katılan ve OECD üyesi olan ülkeleri kapsadığı da mutlaka dikkate alınmalıdır.

EĞİTİMPEDİA

Bu yazı Beşsekiz Ortaokulları tarafından desteklenmektedir.

Beşsekiz Logo

Kaynak: http://www.theatlantic.com/international/archive/2014/12/where-teens-have-the-most-homework/383718/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim