Öğretmen Diyarı

Öğrenci gözüyle en iyi öğretmen özellikleri

 

Öğrenci gözüyle en iyi öğretmen, öncelikle sınıfta her öğrenciye eşit davranan öğretmendir. Sınıfta her öğrenciyi eşit görmeli ve demokratik bir ortam oluşturmalıdır. Ayrım yapmamalı, haklı ve haksıza adaletli davranmalıdır. Öğrencilerin en çok şikayet ettiği bu konuda daha çok erkek öğrenciler ve kız öğrenciler arasında ayrım olduğunu söylemektedirler. En iyi öğretmen asla bunları yapmamalıdır.

 

Öğretmenler, öğrencilere karşı sabırlı ve sert eleştiriler yapmamalıdır. Birçok öğretmen sınıfta arkadaşlarının yanında kızdığı öğrenciyi fazlaca eleştirip onur kırıcı davranmaktadır. Oysa uyarılması gereken öğrenci, arkadaşlarının yanında uyarmak yerine daha uygun ikili konuşma yapabileceğiniz ortamlarda olmalıdır.

 

Öğretmen sınıfta fazla otoriter ya da fazla rahat davranmamalıdır. Bu konuda öğrenciler öğretmenlerinin otoriter veya fazla rahat olmasından ziyade bu iki davranışın ortası olan bir davranışta olmasını istemektedirler. Bunun yanında öğretmenlerin yaşadığı kişisel sorunlar yüzünden sınıfa karşı sert davranmamalıdır.

 

Öğretmenler ders anlatırken, tek düze ders anlatmaktan kaçınmalıdır. Daha çok görsel materyalleri de kullanmalı, öğrencinin dikkatini 40dk boyunca canlı tutmalıdır. Güncel olaylar ve arada anlattığı komik olaylarla öğrencileri canlandırmalıdır. Onların derse katılımını artırmalı ve teşvik edici yarışmalar kullanmalıdır.

 

Öğrencilerin en iyi öğretmen olarak nitelendirdiği öğretmen tipinde ders hakkında yeterli donanıma sahip öğretmen olmasını istektedir. Sürekli kitaba bakıp anlatan, soruları yanıtlamaktan kaçan, soruları çözmemek için bahaneler bulan öğretmen tiplerini tercih etmemektedirler. Öğretmenler kendi dersi konusunda araştırmacı ve meraklı olmalıdır.

 

Öğrenciler sınıfta esprili, öğrencinin psikolojik durumundan anlayan, onları çok iyi tanıyan ve her konuda destek veren öğretmenler olmasını daha çok tercih etmektedirler. Onlara ileriki yaşamlarında rol model olan ve gelişimlerinde destekleyici, başarılarına başarı katacak öğretmenler olmalıdır. Bunun yanına aile ve öğrenci ilişkilerinde de yakında ilgilenmelidir.

 

Haber Kaynağı: www.memurlar7.net Özel Haber

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol