Öğretmen Diyarı

Öğrenci, derdini anlatacak rehber öğretmen bulamıyor..

 

Türkiye’de 17 bin rehber öğretmene ihtiyaç var. Yaklaşık 17 milyonu bulan öğrenci nüfusu göz önüne alındığında, bu ihtiyaç azımsanmayacak seviyede. Bazı okullarda ise hiç rehber öğretmen bulunmuyor. Öğrenciler, rehberlik odasına gittiklerinde çoğu zaman kapıyı kilitli buluyor. Uzmanlara göre 200 ila 250 öğrenciye bir rehber öğretmen düşmesi gerekiyor. Rehber öğretmen eksikliğini anlatan en çarpıcı örneklerden biri ise Zeytinburnu’nda bir ortaokulda yaşanıyor. Bin 600 mevcudu olan okulun  rehber öğretmeni yok. Eş tayini ile okuldan ayrılan eski öğretmenden sonra yerine atama yapılmadı. Başka bir okuldan görevlendirme ile gelen rehber öğretmen ise iki okul arasında öğrencilere yardım etmeye çalışıyor.
Rehber öğretmen eksikliği okullarda yaşanan şiddet olaylarını ve başarısızlığı artırıyor. Buna örnek geçtiğimiz aylarda yaşanan olaylar. 8 yaşındaki A.V., P.A. isimli sınıf arkadaşını kendisine yan baktığı için bıçakladı. Yine 13 yaşındaki A.Y., 14 yaşındaki okul arkadaşı M.P. ile tartışarak arkadaşını göğsünden yaraladı. Bu örneklerden hareketle uzmanlar, “Çocuklarda bir problem varsa ki, buna intiharlar da dahil, imdat diyen işaretler de mutlaka vardır. Öğretmen bu işareti görse ve dokunsa her şeyi değiştirir.” diyor. Okulda bulunan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerinin bu noktada öncelikli sorumlulukları bulunuyor. Çocuğun hem kendini hem de çevresinin onu tanımasına yardımcı olması gerektiğini ifade eden Coşkun Koleji Rehberlik ve Danışmanlık Uzmanı Ferhat Çelik, “Usta dediğin, malzemeyi tanır. Malzemeyi tanıma adına rehber hocaların çok büyük bir görevi var. Çocukların birbirinden farklı yaş özellikleri var. Bu yaşların gerektirdiklerini öncelikle rehberlik servisi bilmeli ve bu bilgiyi diğer hocalarla paylaşmalı.” diyor.

Rehber öğretmene düşen öğrenci sayısının 250’yi geçmemesi gerektiğini ifade eden Çelik, “Özel okulda 250 öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. Bu bizi yine de zorluyor. Doğuda bazı bölgelerde 2 bin öğrenciye bir öğretmen düşüyor.” diye konuşuyor.

Gençlerin dünyasında bir problemin diğer bir problemi ortaya çıkardığını ifade eden Çelik, “Rehber öğretmenin, problemi bulup ona müdahale etmesi lazım. Okullarda da bütün problemlere müdahale edemeyebilirsiniz ama acil durumu olanlar vardır. Onlar da zaten hareketleriyle ‘ben buradayım’ diyordur. Onlara müdahale edilebilir.” ifadesini kullanıyor. İşlenen suçların çoğunun davranış bozukluğundan kaynaklandığını kaydeden rehberlik uzmanı, bu tespitin problemin çözümünde çok önemli olduğunu vurguluyor. Gözden kaçırmaların olabileceğini, bazı durumlarda çocuğun kendini çok iyi kamufle edebileceğini de dile getiren Çelik, “Çocukla özel bir ortamda yalnız başınıza konuştuğunuzda hemen her şeyi anlatıyor. Çocuğu tanımak anketlerle mümkün değil. Anket sadece bu yollardan biridir.” diyor.

Zaman/


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim