Öğretmen Diyarı

Öğrenci başarısızlığının nedeni akıllı telefon-internet bağımlılığı mı?

10 Ağustos 2014 Pazar günü Türkiye bir kez daha sandığa gitti. İlk kez halk oyuyla belirlenen cumhurbaşkanlığına halkın oyları ile Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi. Hayırlara vesile olsun. Bu girizgâhtan sonra biz yine ana gündemimiz olan eğitime dönelim.


Cuma günü itibarı ile liselere yerleştirme tercihleri olan TEOGtercihleri sona erdi. Bu yıl ilk kez uygulanan yeni sistemle öğrenciler liselere yerleştirilecek. Tercihlerin açıklandığı 22 Ağustos 2014 tarihinde artık zorunlu hâle gelen liselere yerleşemeyen öğrenci kalmayacak. Her bir öğrenci, yerleştirilmiş olduğu lisenin kayıtlı öğrencisi olacak. Veli öğrencisini tekrar kayıt ettirme zorunluluğunda olmayacak.


Tercih döneminde medyada en çok dile getirilen veya sündürülen konu; “Öğrencilerin zorla imam hatip liselerine kaydedileceği” konusu idi. Zorla kayıt diye bir şey zaten yoktu. Bu bakanlığın yaptığı basın açıklamaları ile de belirtildi. A grubu tercihlerine yerleşemeyen öğrenci, ikinci grup B grubu tercihlerinde belirttiği okul türlerinden hangisinde ikamet ediyorsa,  ilçede açık var ise o türdeki bir okula yerleştirilecek. Öğrencinin B grubu tercihlerinde imam hatip lisesi okul türü yok ise, öğrencinin imam hatip lisesine yerleşme gibi bir durumu söz konusu olamayacak. Sistem velinin isteği üzerine bir tercih alıyor. Okul idaresi de velinin tercihlerini aldıktan sonra iki nüsha yazılı çıkış alıp, bu çıkışları öğrenci velisine imzalatıp birini dosyasında saklıyor, diğerini de veliye veriyor. Daha sonra bir itiraz olması durumunda bu evraklara göre karar verilecektir.


Ekrem Aytar'ın yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol