Öğretmen Diyarı

Ödevi çocuk yapsın siz destekleyin

Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, yeni eğitim yılı başyarken velilere ödev uyarısında bulundu, "Ödev yapmak çocukların, destek olmak anne-babaların görevi" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, yapılan araştırmalarda çocukların ödevlerine yardım eden annelerin çocuklarının okul başarılarının daha yavaş ilerlediği görüldüğünün ortaya çıktığını söyledi. Çocuğu hakkında ’tek başına ödevini yapamaz’ diye düşünen annelerin dikkatli olmasını isteyen Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, "Araştırmaya göre; okul başarısı yüksek olan ve ’O sorumluluğunu bilir, kendi başına yerine getirir’ diye düşünen, ödevleri de sadece kontrol eden annelere sahip çocukların okul başarısının ileriki yıllarda daha da arttığı bulunmuştur. Özellikle ilkokul birinci sınıftaki düşük okul başarısı, annelerin çocuğun kendi başına ödevlerini yapabilme becerisine dair olumsuz düşünceler geliştirmesine ve ödevlerde daha aktif olarak yardım etmesine yol açmaktadır" dedi.

 

Çocukların kendi sorumluluklarını alan ve ödevlerini kendi başına yerine getiren bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Jagtap, "Özellikle okulda zorlanan ve düşük başarı gösteren çocukların anne-babalarının çocuğun becerilerine dair olumsuz duygular hissetmelerinin veya ödevlerine çok fazla yardımcı olmalarının aslında çocuk için düşünüldüğü kadar iyi bir yol olmadığını fark etmeleri gerekir. Çocukların ödevlerine gereğinden fazla yardımcı ve katılımcı olmak çocuğa fayda değil zarar getirmektedir. Anne-babalar ve öğretmenler evde veya okulda olumlu bir atmosfer yaratmalı ve çocukların kendi sorumluluğunu alan, ödevlerini kendi başına yerine getiren çocuklar olarak yetişmelerini desteklemelidir" diye konuştu.

Kaynak: İzmir-DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol