Öğretmen Diyarı

ODANI TOPLA!” DEMEK YERİNE...

 ÇOCUĞUNUZA İSTEDİĞİNİZ DAVRANIŞLARI KAZANDIRABİLMENİN YOLLARI
Çocuğunuza iyi davranışları kazandırmak için ne yapmalısınız? Çocuklara doğru davranışı öğretme yöntemleri neler? İşte, uzmanından öneriler… İnsanlar kişiliklerini oluşturan bazı davranışları aile ortamında kazanır.

Her ailede yazılı olmayan kurallar vardır. Çocuğunuza istediğiniz güzel davranışları kazandırabilirsiniz. Ancak bu oldukça çaba isteyen bir iştir. Öncelikle onun farklı bir birey olduğunu ve zaman zaman ebeveynlerinden farklı düşüncede olabileceğini kabul etmek gerekir. Bu tutumla bireysel farklılığın dışında beğendiğiniz ve hatta hayranlık duyduğunuz pek çok tutumu çocuğunuza öğretebilirsiniz.

Bilgi verin Davranış kazandırmakta ilk yöntem bilgi vermektir. Çocuğuna “Kızım, tanımadığın kişilerle konuşma, onların arabasına binme, kötü niyetli olabilir” diyen bir baba bilgi verme yöntemini kullanır. Bu yöntem çoğu zaman emir vermek yerine kullanıldığında aile içi çatışmaları da azaltır. Çocuğunuza “Odanı topla” demek yerine “Yavrum odan çok dağılmış” demek daha iyi bir fikirdir. Yargılamadan konuşun Çocuklar ve gençler genellikle deneme – yanılma yoluyla da öğrenir. Yani bir davranışı sergiler ve bunun sonuçlarına göre devam ettirir veya terk eder.

Örneğin, ergenlik dönemindeki oğlunuz eve geç gelmeyi ve haber vermemeyi deneyebilir. Bu nedenle eve geldiğinde kişiliğini yargılamadan konuşmak ve uyarmak önemlidir. Ödüllendirin En etkili davranış kazandırma yöntemlerinden birisi pekiştirmedir. Ödül alan her davranışın sıklığı artar.

Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız birkaç ay boyunca her gün aynı saatlerde bunu hatırlatmalısınız. Dişlerini fırçaladığı anda sözlü bir ödül vermek bu davranışı pekiştirir. Ancak sözlü ya da manevi ödül kelimelerini değiştirmek gerekir. Her seferinde “Aferin” demek yerine “Benim akıllı kızım”, “Çok güzel olmuş”, “Teşekkür ederim” gibi farklı takdir sözleri kullanabilirsiniz. İlk haftalarda her fırçaladığında takdir ederken davranış yerleştikten sonra aralıklı pekiştirmeye geçilebilir. Ödüller istediğiniz davranışı pekiştirmekle kalmaz; aynı zamanda çocuğunuzun öz güveninin yükselmesine de katkı sağlar. Bazen maddi ödüller de kullanılabilir:

“Bu hafta ödevlerini saatinde bitirirsen hafta sonu tiyatroya gidebiliriz” gibi. Uygulamakta zorlandığınız kurallarda… Bu tür durumlarda yaptırımın devreye girmesi yerinde olur. Yaptırım olarak genellikle şunları seçebilirsiniz: Sevdiği bir şeyden bir süre mahrum bırakmak Yaptığı hatayı telafi ettirmek Burada takibini yapamayacağınız kurallar koymamak ve uygulayamayacağınız yaptırımları söylememek önemlidir.

Psikolojik Danışman & Psikoterapist Deniz Aygün

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/cocuk-psikolojisi/odani-topla-demek-yerine_18107.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Anahtar Kelimeler:
odanı topla demek yerine

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim