Öğretmen Diyarı

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLERİN ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK MALİYETİ TOPLAMDA 150 MİLYON TL

Bu öğretmenler ayın 15 inde maaş almaktadır ve hiç birşekilde mesai yapmamaktadır Sayın Cumhurbaşkanımız hiç işe gitmeden maaş alan memurlar var demişti bizde diyoruz ki hiç işe gitmeden maaş alan memurların çoğunluğu öğretmen ve bunların sayısı 5 binin üzerindedir. Normalde bu 5 bin sayısı daha fazla idi neredeyse 10 binin üzerinde idi. Çoğu Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm fazlası öğretmenleri il içinde boş olan normlara zorunlu yani resen ataması sonucu sayı 5 bine inmiştir.

Peki bu 5 bin norm fazlası öğretmenin devlete yıllık maliyeti ne kadardır. Her öğretmenin devlete yıllık maliyeti 30 bin tl , 5 bin norm fazlası öğretmenin de ülke ekonomisine yıllık maliyeti 150 milyon türk lirasıdır. Ne yapılabilir bu konuda norm fazlası öğretmenlerin geneli batı illerinde olduğu için bölgesel olarak alan değişikliği yapılabilir. Yani norm fazlası sınıf öğretmeni bulunan illere ki bu illerin sayısı 20 yi geçmez yapılacak alan değişikliği bu illerdeki norm fazlası öğretmen sorununu ortadan kaldıracaktır.

Norm fazlası öğretmenler olarak Alan değişikliği yapmamakta direnen Milli Eğitim Bakanlığına talepte bulunuyoruz alan değişikliğini en azından sınıfçı norm fazlası olan ve hiç sınıf öğretmeni açığı olmayan ilere yapmasıdır. Şuan 20 ye yakın ilde resen atama sonrası il genelinde sınıf öğretmeni açığı sıfır (0) ve yüzlerce norm fazlası sınıf öğretmeni bulunmaktadır ve bunun tek çözümü bölgesel yani lokal alan değişikliğidir. Bölgesel alan değişikliği hem eğitim ve öğretime öğretmen kazandıracak hem de öğretmen açığını azaltacak olan Milli Eğitim Bakanlığına faydası dokunacak bir uygulama olacaktır.

 

Öğretmen Diyarı Özel Haberidir

 

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hahkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ali kuzu 2 yıl önce

başka bakanlık var mı çalışanını bu kadar mağdur eden norm fazlası hem bizi psikolojik olarak zor durumda bırakıyor hemde devleti maddi olarak zor durumda bırakıyor

Avatar
Çiçek abbas 2 yıl önce

Aşan değişikliği diploma bağlı yapılmalıdır