Öğretmen Diyarı

Neden Okullarda Zorbalığı Azaltmak İçin Çocuklara İyiliği Öğretmek Gerekiyor?

Bilimsel araştırmalar iyilik yapmanın fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlık üzerinde faydaları olduğunu kanıtlıyor. Çocukların da sağlıklı, mutlu ve çok yönlü yetişkinler olmaları için sağlıklı dozlarda içlerini ısıtan sevgi dolu duygulara ihtiyaçları var.
Nörobilim, duygusal öğrenme ve pozitif psikoloji uzmanı Patty O’Grady şöyle diyor:
İyilik beyni, iyiliğin deneyimlenmesiyle değiştirir. Çocuklar ve ergenler, iyiliği sadece onun hakkında düşünerek ya da konuşarak öğrenmezler. İyilik en çok onu hissederek öğrenilir, böylece aynısını kendileri de yapabilirler.
Okullarda çocuklara iyiliği öğretmenin çok sayıda faydasından bahsediliyor. Bunları aşağıdaki gibi özetlemek mümkün:
Mutlu ve İlgi Dolu Çocuklar
Birilerine iyilik yaptığımızda hissettiğimiz güzel duygular, endorfin hormonu tarafından salgılanıyor. Bu hormon, beynin keyif, sosyal ilişkiler ve güven ile bağlantılı olan bölgesini harekete geçiriyor. İnsanı mutlu eden bu duyguların bulaşıcı olduğu, hem alan hem de veren tarafından daha fazla iyi davranışın sergilenmesini teşvik ettiği kanıtlandı.
Artan Akran Onayı
Konu hakkında yapılan araştırma, iyiliğin, başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurma becerimizi artırdığını belirtiyor. Nazik, iyi ve mutlu çocuklar daha fazla akran onayının tadını çıkarıyor, çünkü daha çok seviliyorlar.
Daha Fazla Kendini Ait Hissetme Duygusu ve Gelişmiş Özsaygı
Araştırmalar, insanların iyi bir eylemde bulunduklarında, yardım eden kişi olmanın verdiği “mutluluk sarhoşluğu”nu deneyimlediklerini söylüyor. Bu endorfin akını, kalıcı bir şekilde gurur, iyi hissetme ve zengin bir aidiyet duygusu yaratıyor. Araştırmada, en küçük iyilik eylemlerinin bile mutluluk duygumuzu ve enerjimizi artırdığı ve bize harika bir iyimserlik ve kendimizi değerli hissetme duygusu verdiği belirtiliyor.
Gelişmiş Sağlık ve Daha Az Stres
İyilik yapmak, fiziksel ve zihinsel sağlığa pek çok faydası bulunan oksitosin hormonunun salgılanmasını tetikliyor. Oksitosin belirgin bir şekilde kişinin mutluluk düzeyini yükseltirken, stres düzeyini düşürüyor. Ayrıca tansiyonu düşürerek ve yaşlanmayı artıran serbest radikalleri azaltarak kalbi koruyor.
Daha Fazla Şükran Duygusu
Çocuklar, kendilerinden daha az şanslı insanlara yardım götüren projelerin bir parçası olduklarında, hayata daha geniş bir açıdan bakmayı keşfediyorlar. Başkalarına yardım etmek, kendi hayatlarındaki iyi şeylerin değerini bilmelerini sağlıyor.
Daha iyi Konsantrasyon ve Daha İyi Sonuçlar
İyilik, serotonin düzeylerini artırdığı için çocukların kendileri hakkında iyi hissetmelerine yardımcı olan önemli bir unsur. Bu önemli hormon, öğrenmeyi, hafızayı, ruh halini, uykuyu, sağlığı ve sindirimi etkiliyor. Pozitif bir bakış açısı, okulda daha derin bir dikkati ve daha iyi sonuçlar üretmek için daha fazla yaratıcılığı sağlıyor.
Daha Az Depresyon
Dünyaca ünlü yazar ve konuşmacı Dr. Wayne Dyer, iyilik yapma eyleminin ruh halini iyileştirmeden sorumlu olan serotonin hormonunun artışını tetiklediğini söylüyor. Bu mutluluk artışı sadece iyiliği yapan ya da alan kişilerde değil, buna şahit olanlarda da gerçekleşiyor. Bu da iyiliği güçlü ve doğal bir antidepresan yapıyor.
Daha Az Zorbalık
Penn State Harrisburg Fakültesi araştırmacılarından Shanetia Clark ve Barbara Marinak şöyle diyor: “Önceki jenerasyonlardan farklı olarak, günümüzün ergenleri birbirlerini korkutucu oranlarda mağdur ediyorlar.” Araştırmacılar, ergen zorbalığı ve şiddeti ile baş edebilmek için “mağduriyetin antitezi olarak iyilik” fikrinin okul programlarına entegre edilmesini öneriyor.
Pek çok geleneksel zorbalık karşıtı program, çocuklarda daha çok endişeye sebep olan negatif eylemlere odaklanıyor. Bunun yerine çocuklara iyiliğin ve duyarlılığın öğretilmesi, onlardan beklenen pozitif davranışların teşvik edilmesini sağlıyor. Zorbalığı azaltmanın en temel yolu, onun psikolojik olarak karşıtı olan şeyleri desteklemek ve bu sayede sıcak ve herkesi kucaklayan bir okul ortamı yaratmak.
Rutgers Üniversitesi Psikoloji Departmanı profesörü Maurice Elias da bir iyilik savunucusu. Elias şöyle diyor:
Bir vatandaş, büyükbaba, baba ve eğitimci olarak okulların misyonunun iyiliği öğretmeyi de kapsaması gerektiğine kesin olarak inanıyorum. Bu olmadan, topluluklar, aileler, okullar ve sınıflar, sürekli öğrenmenin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı saygısızlığın, kabalığın ve nezaketsizliğin hakim olduğu yerlere dönüşür. İyiliği ve nezaketi öğretmeye hazırlıklı olmalıyız. Aksi takdirde bu, erken yaşlarda karşılaşılan kötü davranışlar yüzünden ertelenebilir, yoksulluğun yükü altında ezilebilir ve ileriki yaşlarda yaşanan haksızlıklar yüzünden raydan çıkabilir. İyilik öğretilebilir. İyilik uygar insan yaşamının belirleyici bir yönüdür. Her evin, okulun, mahallenin ve toplumun olmazsa olmazıdır.
Modern eğitimin akademik eğitimden daha fazlasını kapsaması gerektiği artık aşikar. Kalplerimizle ilgili olan her şey ciddiye alınmalı ve eğitimin öncelikli bir parçası haline getirilmelidir.
Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/teaching-kindness-essential-reduce-bullying-lisa-currie

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim