Öğretmen Diyarı

Neden İnatçı Bir Çocuğunuzun Olması Çok İyi Bir Şey?

Yıllar önce anaokulunda bir öğretmen en küçük çocuğum olan Ainsley’i, yanlış bir davranışı hakkında konuşmaya hazır olana dek, tek başına oturup düşünme yerine göndermişti. Kızım çember zamanı boyunca oturdu. İkindi kahvaltısı boyunca oturdu. Teneffüs boyunca ve hikaye zamanı ve müzik dersi boyunca oturdu. Sonunda konuşmaya karar verdiğinde öğle saati gelmişti bile. Öğretmen Ainsley’nin kararlılığından dolayı şaşırmıştı. Ben mi? Pek de şaşırmadım doğrusu.

Eski bir okul müdürü olan kızımın büyükannesi bana şu tür güvenceler vermeye çalışırdı: “Herkes güçlü bir iradesi olan bir çocuk ister. Lisede arkadaşlarının peşinden gidip belaya bulaşmayanlar bu çocuklardır.” Giyimden uyku saatine ya da havuç çubuklarının elma dilimleriyle aynı tabakta olup olmaması gerektiğine kadar hemen her konuda güçlü fikirleri olan bu ateş parçası küçük yumurcakla karşı karşıya kaldığımda, bunların hiçbiri bana kendimi daha iyi hissettirmiyordu.

Ancak yeni bir araştırma büyük annenin haklı olduğunu gösterdi. Öğrencileri ilkokulun son yıllarından yetişkinliğe kadar takip esen ve yeni tamamlanan bir araştırma, sıklıkla kuralları çiğneyen ya da ebeveynlerine meydan okuyan çocukların genellikle eğitim anlamında aşırı başarılı olduklarını ve büyüdüklerinde yüksek gelirli yetişkinler olduklarını buldu.

Yaşları 8 ila 12 arasında değişen çocuklar, akademik titizlik, yetkinlik ve meydan okuma gibi bilişsel olmayan kişilik özellikleri açısından değerlendirildi. Kırk yıl sonra araştırmacılar çocukların büyüyünce nasıl insanlar olduklarını kontrol etmek için onlara tekrar başvurdu. Kuralları çiğnemek ve ebeveyn otoritesine meydan okumak, bir yetişkin olduğunda yüksek gelir sahibi olmanın en iyi bilişsel olmayan göstergesiydi.

Küçük kızım zengin olacak!

Araştırma, kuralları çiğneyen küçük çocuklar ile orta yaşlarda yüksek gelir sahibi olmak arasında neden bu kadar güçlü bir bağlantı olduğunu açıklamıyor. Araştırmacılar sadece bu tür çocukların sınıfta daha rekabetçi olabileceklerini, bunun da daha iyi notlara sebep olduğunu varsayıyor. Bu çocukların yetişkin olarak da daha talepkar olma ihtimalleri yüksek. Maaş görüşmelerinde daha fazlasını talep edenler de bu insanlar olabilirler. Arkadaşlarını ve iş arkadaşlarını kızdırma riski olsa bile kendi finansal çıkarları için savaşmaya daha istekli olabilirler. Araştırmacılar oldukça negatif bir sebebi de devre dışı bırakamıyor: Bu küçük kural tanımazlar yetişkin olduklarında maaşlarını artırmak için ahlak dışı şeyler de yapıyor olabilirler.

Peki, çocuğunuzun sağlam iradeli biri olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Güçlü iradeleri olan çocukların, mantıksız olsa bile uğruna savaştıkları çok güçlü ve cesur tepkileri vardır. İstedikleri şeyin peşinden ne pahasına olursa olsun giderler.

Büyükanne haklı mıydı o zaman? Sağlam iradeli bir çocuk sahibi olmak iyi bir şey mi?

Terapistler, sağlam iradeli çocukların arkadaşlarının yaptıklarını yapmak yerine doğru olanı yapmaya daha istekli olduklarının doğru olduğunu söylüyorlar. Eğer ebeveynler onları motive edebilirse ve bu güdülerini okulda başarılı olmaya ya da gerçek bir amaca yöneltebilirlerse, bu çocuklar tek başlarına yapmak zorunda olsalar bile doğru şeyleri yapacak olan motivasyonu yüksek liderler olabilirler.

Bunların hepsi kulağıma harika geliyor. Kim çocuğunun, annesine deniz kenarında bir ev alacak kadar geliri olan motivasyonu yüksek bir lider olmasını istemez ki? Ama bulunduğumuz yerden oraya nasıl varacağız? Lise yıllarını ne pahasına olursa olsun kazanmaya kararlı olan bir çocukla geçirmekten nasıl kaçabilirsiniz?

Herhangi bir anlaşmazlık durumuyla nasıl baş ediyorsanız öyle: İletişim yollarını açık tutun. Onları dinleyin. Kendi görüşlerini açıklamalarını isteyin. Düşündüklerini dile getirdikleri zaman mantık eksikliklerini kendileri de fark edebilirler. Kendinizi bazen onlar tarafından ikna edilmiş de bulabilirsiniz. Eğer çok zorlayıcı bir durum yaratırlarsa, pazarlık yapın.

Bazı noktalar da ödün bile verebilirsiniz. Mesela belli şartlar sağlandığı takdirde gece geç saate kadar dışarıda kalmayı denemelerine izin vermek gibi. Eğer bu şartlar sağlanmazsa, karşılık olarak onların bazı sonuçlar belirlemelerine izin verin.

Bir buçuk metrelik avukat olacak çocukla uzlaşmak oldukça zor olabiliyor. Bazen ayağımı yere vurup eskiden kullandığım, “Anne olan benim ve ben öyle diyorum” sözüne sığınmak istiyorum. Belki ben de biraz sağlam iradeli olduğum için olabilir.

Ama bir dahaki sefere “küçük pazarlıkçım” daha geç uyku saati ya da yeni bir iPad gibi bir planla bana gelirse, derin bir nefes alacağım ve onu dinleyeceğim. Eğer bu çalışmayı yapan araştırmacılar haklıysa, kızım bu doğuştan gelen inadının meyvelerini ileride bir yetişkin olduğunda toplayacak. Her ebeveyn çocuğunun büyüdüğünde başarılı bir yetişkin olmasını ister. Bu araştırma benim kararlı kızımın doğru yolda olduğunu gösteriyor. Sadece bazen yetişkinlik gözüme çok uzaktaymış gibi görünüyor gerçekten.

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

 

 

Kaynak: http://time.com/4130665/why-its-great-to-have-a-stubborn-child/?xid=time_socialflow_facebook

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim