Öğretmen Diyarı

NE ÇEKTİN BE ÖĞRENCİ!


Yahu anlamıyorum!..

Bu ALES nereden çıktı? Ortalamaya bakmayacaklar mı artık? Yoksa hem ortalama hem de ALES’e mi bakılacak?

Bakın bana anlatılan şu: Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyorum. 3. Sınıfa geçtim.
Bizim sınıf mevcudu 55. Okul formasyonu 10-12 kişiye veriyor. Yani 55 kişiden 12 kişi formasyonu alırken diğerleri de özelden almaya mecbur kalacak ki özelden almak 8 milyardan aşağı bir maliyet değil. Parası olmayan zaten işsiz üniversiteli olacak demektir. Ayrıca 10-12 kişi de dışarıdan öğrenciye verilecekmiş. Bu da ayrı bir saçmalık. Kendi öğrencisine vermek varken neden başka öğrencilere veriliyor ki. 

Bir başka saçmalık ise sen o kadar çalış, didin ortalamanla formasyonu hak et. Üstüne 2-3 milyar daha öde. 8-9 milyar alan üniversiteler de 2.5 not ortalaması şartı koşuyor. Yok ya hem 8 milyarı al hem de sen de not ortalamasına bak.

Ya hu bir kere o formasyon hakkı elde eden 10-12 kişi bakalım gerçekten hak ettiği için mi aldı? Nerede! Çoğu yan gelip yatarak, hocasının torpillisi olarak, kopya çekerek ya da yağ çekerek alıyorlar çoğu. Halbuki hak edip de alamayanlar ya özelden 8 milyarı bayarak alıyor ya da işsiz kalıyorlar. Parası olmayan ne yapsın!

Bu haksızlıkların önüne nasıl geçilecek sadece ALES’le mi? 

Eğer not ortalamasına bakılmadan yalnız ALES puanıyla formasyon verilecekse işte adalet o zaman sağlanır. Sonuçta o dediğim kişiler-yüksek notu dalavereyle alan kısım- kendini ALES’te göstersinler de görelim bakalım. İşte eşitlik şimdi sağlanmış olacak.

Yok ama eğer hem ortalama hem de ALES puanı şartsa “yuh” diyeceğim. Onca oku, çalış üstüne ALES sınavıyla cebelleş. Bizim de canımız var ya. Ardından KPSS ve Alan sınavına gir. Ömrümüz sınavlarla geçti. Ben kaç yılında mezun olacağım kaç yılında atanacağım da öğretmen olacağım. Bakalım o kadar sene yaşayacak mıyız?
Benim fikrim herkese formasyon hakkı tanınıp not ortalamasına bakmadan sadece ALES puanıyla alacaklar belirlenmeli.

Yanlışım varsa düzeltin. Bu konuda kafam baya karıştırıp bozdular.

Bakın ben zaten bu haksızlıklar yüzünden o, 10-12 kişi arasına giremeyeceğim. Formasyonu her hâlukarda özelden alabileceğim tabi para bulabilirsem. Çünkü şart koştukları 2.5 not ortalamasına büyük ihtimal sahip olacağım. 

Yalnız şunu da belirtmek isterim. Sadece haksızlıklar değil, öğrencinin özel durumları da not ortalamasını etkileyebilir. Nasıl mı? Öğrencinin sağlık sorunu vardır. Kendini verememiştir sınavına ya da sınav akşamı aniden hastalanmıştır. Kim bilir belki de aileden birini kaybetmiştir, üzüntüden çalışamamıştır. Belki de çalışması gerektiğinden derslerine zaman ayıramamıştır. Belki de sınav anında öğrenci heyecandan bayılır. Herkesin apayrı dertleri olabilir. İnanın bunlara benzer, size onlarca sebep sunabilirim. İşte bu yüzden not ortalamasıyla formasyon verilmemeli. Hem haksızlıklar hem de özel durumlar buna şanssızlık da diyebiliriz öğrencinin kaderi bu not ortalamasına göre belirlenmemeli.

En önemli nokta da şu ki not ortalaması yüzünden kişiler, birbirinin kuyusunu kazmaya başladı. Kimi en yakın arkadaşının yüksek not almasını kıskanır oldu, kimisi de notlarını vermemeye başladı. Hatta bile bile yanlış bilgi verenler bile oldu. Sırf sizden düşük not alsın diye. İnsanı insanlıktan çıkaran, kıskançlık ve hırsın doruk noktaya ulaştıran bir durum bu. Kimileri can yakacak kadar kötü bir kişiliğe bürünebiliyorlar. Birçoğu yüksek not yüzünden bedenini bile satmaktan geri kalmayabiliyor. Siz ne demek istediğimi gayet iyi anladınız. 

Öğretmen olmak için okuyan çoğu kişi daha doğru dürüst okula gelmezken kitap okuyup ders çalışmazken ayrıca aylak aylak dolaşıp ona buna sataşırken kopya çekerek hocalara yağ çekerek bin bir türlü dalavereyle okulu bitirmeye çalışırken nasıl oluyor da öğretmen olmak istiyorlar anlamıyorum.

Öğretmenliği nasıl kendilerine yakıştırabiliyorlar. Siz öğrencilerinize neyi öğreteceksiniz acaba bu karaktersizliğinizle. Siz hak etmeyerek geldiğiniz yerden nasıl gönül rahatlığıyla ekmek yiyeceksiniz. 

Öğretmenlik, gururlu ve kutsal bir meslek. Yalan değil, dürüstlük öğretilir. Güvenilir bilgiler verilir. Haksızlık değil, adaletli olunmanın faydaları öğretilir. Öğretmen, öğrencisine örnek olacağı halde, geçmişi böyle olan kişilerin örnek olması ne kadar doğru?

Hak eden hak ettiği yere ulaşsın.
Hak eden hak ettiği kadar mutlu olsun.

Necla BİYAN
Anahtar Kelimeler:
çektin be öğrenci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
izmirden 2 yıl önce

genel not ortalamasının düşük gelmesine sebep olabilecek durumlardan bahsetmişsiniz. Peki bu sebepler 3 saatlik sürecek tek bir sınava da etki etmez mi? Yoksa 4 yıllık lisans eğitimi boyunca uzun bir döneme yayılmış birçok sınava mı daha çok etki eder. ALES kısa süreli ve tek oturumlu bir sınavdır. Bu yüzden bu sınav bu ve benzeri etkilerden en fazla etkilenir. Hem siz ALES te yalnız SÜRE ile yarışırsınız. Lisansta gecesini gündüzüne katıp, en ince ayrıntısına kadar eksiksiz çalışan biz derece yapan öğrenciler için büyük bir haksızlık olur. Bu öğrenciler zaten hali hazırda sınavlara hiç çalışmadan yalnız derste dinledikleriyle 2,5 genel ortalamayı geçebilecek kişiler. O zaman lisans derslerini çalışmayı bırakıp oturup ALES çalışsınlar. O zaman eğitimin kalitesini, hedeflerini, çıktılarını siz yorumlayın.