Öğretmen Diyarı

“Mutluluk Becerilerini ve Yeteneklerini Üretken Bir Şekilde Kullanmaktır”

Çocuklar, yapabildikleri şeylerle hayatta izlerini bırakırlar, yapamadıkları şeylerle değil… Okul önemlidir, ama hayat daha önemlidir. Mutlu olmak demek becerilerini ve yeteneklerini – her ne olursa olsunlar – üretken bir şekilde kullanmak demektir.”

~ Howard Gardner 

Öğrenmek hayattaki amacını ve tutkunu keşfetmekle ilgilidir. Okullar öğrencileri tek tipleştirmek yerine, özel becerilerini ve yeteneklerini keşfetmeleri ve açığa çıkarmaları için onlara farklı yollar ve fırsatlar sunmalıdır. Öğrencileri eğitimin genel standartlarına uymaları için test etmek ve eğitmek, onları hiç de standart olmayan mesleklerin sosyal ve duygusal zorluklarına hazırlamaz.

İkinci bir sorun da, K-12 eğitiminin standartlarının, hem üniversite hem de kariyer becerilerinin aynı olduğu fikrini haklı gösteriyor olması. Oysa bu oldukça şüphe uyandıran bir fikir. Hatta daha açık olalım; bu çok absürd bir fikir. Nitekim aşçılar, polis memurları, otel yöneticileri, profesyonel basketbol oyuncuları ve sağlık teknisyenleri kariyerleri için bu becerilerin ne kadarına ihtiyaç duyar?

Son 20 yılda işverenlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılan çalışmaların hemen hepsi aynı cevaplara ulaşıyor: Başarılı çalışanlar hem sözel hem de yazılı olarak etkin bir şekilde iletişim kurarlar; ekip çalışmasında iyi ve sorumluluk sahibi olmalarını sağlayan sosyal ve davranış becerilerine ve teknoloji bilgisine sahip yaratıcı insanlardır. Temel istatistik ve kesir bilgisine hakimdirler ve temel matematiği gerçek dünya problemlerinde uygulayabilirler.

Bütün öğrenciler bir takım becerilerde uzmanlaşmalılar elbette ama bunların mutlaka aynı beceriler olması gerekmiyor. Liseler çok sayıda çocuğun eğitiminde oldukça başarısız çünkü eğitimciler, bütün öğrencilerin – mesleki hayallerini hiçe sayılarak – aynı temel hazırlığa ihtiyaç duyduğu fikrinden bir türlü özgürleştiremiyor kendini.

Eğitimde akademik dersler üst üste yığılırken, sanata daha az değer veriliyor ve mesleki ve teknik eğitim azımsanıyor. Tek tip eğitim anlayışımızı korumamız, yardım etmek için en çok uğraştığımız çocuklara zarar veriyor. Belki de bu yaklaşım, ulaşılamayan başka bir eğitim hedefine dönüşecek. Ama halihazırda çok yüksek oranlardaki, mesleki başarı için gereken becerileri ve sosyal davranışları kazanamadan mezun olma ya da okulu bırakma sorunlarını çözmeyeği kesin.

Eğitimin temel standartlarını belirleyenler, okuduğunu anlama ve metne bağlı soruları cevaplama becerisinin, pek çok işverenin çalışanlarında aradığı temel ve birincil beceriler olmayabileceği gerçeğini göz ardı etmeseler keşke. Çünkü gelecekte öğrencilerimizin çalışırken karşılaşacakları soruların ve problemlerin cevaplarının çoğu yazılı metinlerde bulunmayacak. Doğru şekilde eğitilmiş mimarlarımız ve mühendislerimiz olmadan binalarımız ve köprülerimiz olamayacağı gibi duvarcılar, çelik işçileri, elektrikçiler, yazarlar, tesisatçılar, kapı görevlileri, heykeltıraşlar, bakım işçileri, sokak satıcıları, temizlik işçileri, garsonlar, acil sağlık müdahalecileri, oyuncular, ressamlar, bahçıvanlar, taksi şoförleri, sporcular, opera şarkıcıları, çekici operatörleri, vapur kaptanları, küratörler, orkestra üyeleri, şairler, aşçılar, gümrükçüler, hayvanat bahçesi bekçileri, asansör tamircileri, sokak sanatçıları, pilotlar, kondüktörler ve  süper kahraman cam temizlikçilerinin (!) kolektif çabaları olmadan da hayat dolu şehirlerimiz birer 3D mimari modelleri olmanın ötesine geçemeyecekler.

superheroes-3

“Önemli düşünürler (en başta Howard Gardner) zeka ile ilgili çok daha doğru bir soru sordular: “Ne kadar zekisin?” değil, “Nerede ve nasıl zekisin?” Zeki olduğun yönler içindeki tohumun bir parçası ve daha fazla gelişmenin anahtarı onların elinde…” ~ Jim Cathcart

 

Kaynak: http://www.egitimpedia.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim