Öğretmen Diyarı

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapmalı?
 Yoğun katılım ile gerçekleşen seminerin ana temasını mutlu bir çocuğun nasıl yetiştirileceği oluşturdu.
“Çocuklar anne babalardan rehber olmalarını bekler”

Kaygılı ebeveynliğin günümüzün en yaygın sorunlarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kemal Sayar, “Çocuklar anne ve babalarına baktıklarında arkadaşa değil yol gösterici bir rehbere ihtiyaç duyarlar” diyerek, modern çağdaki ebeveynlik sorunlarını anlattı.

“Çocuklarımızı övmesini bilmeliyiz”

Sayar, “Çocuklarda özgüven eğitimi çok önemlidir. Hep kınama üzerinden cümle kurarsak çocuklar olumsuz etkilenir ve negatif koşullandırma yapmış oluruz. Hak ettikleri zaman çocuklarımızı övmesini bilmeliyiz” dedi. 

“Televizyon konusunda kontrollü olmamız gerek”

Televizyonlarda ki şiddet içeren sahneler çocukların gelişimi açısından çok zararlı diyen Sayar, “Ekran karşısında çok zaman geçiren çocukların dil gelişimleri olumsuz anlamda çok etkileniyor. Aileler ve çocuklar medya ile çok zaman geçirince tüketim alışkanlıkları da artıyor. Çocuklar bir tür sömürgeciliğe maruz kalabiliyor. Televizyonun aile zamanından çalmamasına dikkat edip kontrollü olmamız gerek” diye konuştu. 

“Çocuklarımıza değer verelim”

Prof. Dr. Kemal Sayar, “Çocuklarımızı çok sevip hayatlarında yer alalım. Kural koyacağımız zaman onlara açıklayarak mantık çerçevesinde koyalım. Çocuklarımızı fiziksel cezalandırmadan mutlaka kaçınalım. Çocuklarımıza değer verelim, verdiğimiz değeri hissettirelim. Her çocuk muazzam bir aynadır. Çocuklar kendi duygularını annelerinin yüz ifadelerinden öğrenirler. Unutmayalım ki yaptığımız her davranış çocuklarımızın ruhuna birebir yansıyacaktır” dedi.
Kaynak:  http://www.zamanecocuk.com/aile/haber/mutlu-bir-cocuk-yetistirmek-icin-nasil-bir-ebeveyn/1876/#sthash.2lEfz4iv.dpuf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim