Öğretmen Diyarı

Mutlu çocuk için formül belli
 Gülseven ÖZKAN
Sağlıklı nesillerin sırrı mutlulukta yatıyor. Ancak uzmanlar, “Siz mutlu değilseniz, çocuğunuz da olmaz” diyerek ebeveynlere, işe kendilerinden başlamalarını öneriyor.

Çocuklara mutlu ve huzurlu bir ev ortamı sunmanın formüllerini anlatan Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurcan Gökçakan Çiçek, sağlıklı nesiller için önce anne-babanın mutlu olması gerektiğini hatırlatıyor. Onlara ceza verilmeden önce 60 saniye düşünülmesini isteyen Çiçek, “Çocuğunuzun öğretmeni, yargıcı, gardiyanı oluyorsanız, onun anne-babası olamıyorsunuz demektir. Onlara evde huzurlu bir anne-baba enerjisi yaratın” diyor. Yrd. Doç. Dr. Çiçek, mutlu nesiller yetiştirmeye dair şu ipuçlarını veriyor:

ÖNCE ANNE-BABA OLUN

Çocuklarınıza öncelikle anne ve baba olun. Çünkü onların evde öğretmene değil, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri, onları dinleyen ve önemli olduklarını hissettiren yetişkinlere ihtiyaçları var. Başarının sadece yüksek ders notlarından ibaret olmadığını, sosyal, yardımsever, doğaya ve bütün canlılara saygılı, toplumun sorunlarının farkında, duyarlı ve başarılı kimliklerin de önemli olduğunu kendinizden örnek vererek anlatın.

EMPATİ KURMAYA ÇALIŞIN

Onlarla konuşmak, empati kurarak anlamaya çalışmak için ortak noktada birleşmek gerekiyor. Onunla ilgili bir karar söz konusu olduğunda kendi düşünceleri de dikkate alınmışsa, çocuk onu uygulamak noktasında aileye destek veriyor. Mutluluk, birden bire ortaya çıkan bir mucize değil. Önce mutlu bir aile ortamınız olacak ki çocuğunuz da mutlu ve sosyal bir birey olabilsin. Çocuklarınızın karşısında hata yapmayan, her sorunla baş edebilen, otoriter bir tutum sergilemeyin. Mutluluğun kişinin içinde olduğunu, yaşama sevincinin insanı daima daha enerjik ve başarılı yaptığını, insanın önce kendini tanıyıp anlaması ve farkına varması gerektiğini unutmayın.

Anahtar cümle ‘Seni seviyorum’

- Evler çocukların rahat olabilecekleri, kendilerini huzur ve güvende hissedebilecekleri güzel limanlar olmalı.

- Çocuklarınıza onları sevdiğinizi söylemekten çekinmeyın.

- Sözlerin yanında ses tonunuzla, beden dilinizle de sevginizi onlara aktarın.

- Onları sadece akademik başarılarına göre değerlendirmemeye özen gösterin.

- Mutluluğun parfüm gibi olduğunu, kendinize bulaştırmadan çocuklara hissettiremeyeceğinizi unutmayın.

- Çocuklarınız ders çalışırken yanında olabilirsiniz. Kitabınızı, örgünüzü, gazetenizi alın, yanında bir yerlerde oturun. Çocuk sizinle birlikte olduğunu hissetsin.

Kendinizi dinleyin

- Siz mutlu değilseniz, aileniz de mutlu olamaz. İşe kendinizi tanımakla başlayın ve “Ben kimim?” diye kendinize sorun. Ayrıca kendinizi dinlemeyi öğrenin.

- Ceza verirken de bunu uygulayın. Diyelim ki eve geç geldi ya da ödevini yapmadı. Müdahale etmeden önce bir dakika kendinizi dinleyin. Çocuklarınıza söylediğiniz en kötü kelimeler, o bir dakikada çıkıyor. Siz söylediğinizi unutuyorsunuz ama çocuk onu affetmiyor.

- Her an dürüstçe onun yanında durun. Yanlış da yapsa “Sanırım ben de senin yaşlarında olsam aynı şeyi yapardım” deyin. Çünkü siz çocuğunuzun öğretmeni, hâkimi, yargıcı, gardiyanı, polisi, jandarması oluyorsanız, o çocuk annesiz, babasız demektir.

- Çocukların ömrü özel hoca, ders, dershane arasında geçiyor. Sizin yapacağınız, evde huzurlu bir anne-baba enerjisi yaratmak. , Şimdiki çocukların mutsuz olmalarının en önemli nedeni, birçok şeyi erkenden tüketiyor olmaları. 1.5 yaşındaki çocuk cep telefonundan video çekip izleyebiliyor. 13 yaşında ne yapacak? Çare onu teknolojiden uzak tutmak değil, ona nasıl yaklaşacağınızı bilmekte. Çocuğunuzu anneanne ve babaanne usulü sevin. Kullandığınız dil de çok önemli.
Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…
Anahtar Kelimeler:
mutlu çocuk formül belli

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim