Öğretmen Diyarı

Müdürler Öğretmen Olacak ve Anlayacak..
Müdürler Öğretmen Olacak ve Anlayacak..

 

 
Milli Eğitim Bakanlığında yeni çıkacak kanunla 4 yılını doldurmuş okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının öğretmenliğe dönecek olmasına bir kısım sendikalardan ve görevi sona erecek yöneticilerden tepki gelsede öğretmenlerin tamamına yakını bu uygulamaya destek veriyor... Konuyla ilgili bir öğretmenimizin sitemize gönderdiği haberi yorumsuz yayınlıyoruz.Milli Eğitim Bakanlığında 4 yılını doldurmuş müdürler ve müdür yardımcılarının görevleri kanunun onaylanmasıyla son bulacak.  
 
Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı yeni dönemde kazanılmış kadro ve müktesap hak olarak eğerlendirilmeyecek. Okullarda görevlendirilecek yöneticilerimiz öğretmenlerimiz arasından 4 yıllığına yönetici atama kriterlerine göre görevlendirilecek. 
 
Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı bu değişim ve dönüşüme görevden alınacak yöneticiler ve bir kısım sendikaların tepkisi dışında öğretmen camiası bu değişim ve dönüşümü destekliyor. 
 
Bu dönüşüm ile kadrosu öğretmen olduğu halde öğretmenlikten ve öğretmenlerimizden uzaklaşan yöneticiler öğretmen olduklarını hatırlayacaklardır. 
 
Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu paradigma değişikliği ile okul ve kurumlarımızın yönetim kadrolarına dinamizm gelecektir. 
 
Öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğu tekrar hatırlanacak ve Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik mesleğinin asli unsur yöneticiliğin ise geçici unsur olduğu tanımlanacaktır. 
 
Öğretmen olduğu halde koltuğun tanrılaştırdığı ve devletin ve koltuğun gücünü kendi gücü zannerek yönetim tarzı sergileyen birçok yöneticinin tekrar öğretmenler arasına dönecek olması , geçici görevlendirme ile müdür olacak yada müdür yardımcısı olacak öğretmenlere ders olacaktır. 
 
Milli Eğitim Bakanlığında okul ve kurum yöneticiliğinin 4 yıllık süreyle geçici görevlendirme ile tanımlanmış olması , yöneticinin görev yaparken öğretmen olduğunu asla unutmamasını sağlayacak ve bir gün tekrar öğretmenliğe dönebileceğini hatırlamasını sağlayacaktır. 
 
Öğretmenler odasına sadece öğretmenler kurulunda giden müdürlerin öğretmen olduğunu hatırlaması gerekiyordu.
 
Öğrtmenlerle sadece toplantılar ve kurullar dışında görüşme gereği duymayan  ve koltuğun büyüsüne kapılan yöneticilere öğretmen olduklarını hatırlatacak düzenlemenin yapılması gerekiyordu. 
 
Okullarda kapılara sekreter koyup velilerler ve öğretmenlerle görüşme gereği bile duymayan ve müdür yardımcılarına yönlendiren müdürlerimizin öğretmenliği hatırlaması gerekiyordu.
 
Okul müdürlerimiz başta olmak üzere müdür baş yardımcılarımız ve müdür yardımcılarımızın büyük çoğunluğu zaman zaman öğretmenlikten geldiğini unutuyordu. Bu kanun ile yöneticilerimize öğretmen olduğu hatırlatılacak. Asli görevlerinin öğretmenlik olduğu hatırlatılacak. Masanın diğer tarafında bulunanların zaman zaman değişmesi emin olunki milletin ve memleketimizin faydasına olacaktır.
 
KADİR YILDIZ / ÖĞRETMEN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol