Öğretmen Diyarı

MONTESSORİ İLE OKUL ÖNCESİ SINIFLARINA GELEN “ZORLUĞUN İZOLESİ” NEDİR?
Yazar: Okul Öncesi Öğretmeni Fatma GÜMÜŞ TEKİN
Maria Montessori’nin çocuklar için hazırladığı çalışmalarda göz önünde bulundurduğu beş önemli noktadan birisi Zorluğun (güçlüğün) izolesidir. Bir çalışmada aynı anda çok fazlaca amaca hitap etmeden tek bir yönde yalıtılmışlık olması olarak tanımlanan zorluğun izolesi kavramını yakından tanımaya ne dersiniz?


 
Zorluğun izolesini, işlem öncesi dönemden somut döneme geçiş yolunda çocukların sınıf içi kullanım materyallerinde ön planda tutmak büyük bir iyilik hareketi olacaktır. Çocuğa neyi vermeyi amaçlıyorsak onu sade bir şekilde sunmak gerekir.

Örneğin, oyuncak ya da materyalleri, çok renkli uyaranı olmayan, ne öğrenmesini düşünüyorsanız ona odaklı olacak şekilde seçmelisiniz. Böylece çocuğa öğrenme olayını basit bir şekilde gerçekleştirme imkanı sunmuş olursunuz.
Zorluğun İzolesi Dikkate Alınmış Bir Sınıf Ortamı
Zorluğun İzolesi Dikkate Alınmamış Bir Sınıf Ortamı

Birinci örnekte ne öğretilmek isteniliyorsa sadelikle ön planda. İkinci örnekte ise rengarenk bir durum söz konusu renge mi yoksa sayıya mı odaklanılacak anlam kargaşası var.
Zorluğun izolesi ihlali ile farkında olmadan çocuklara verilen zararların telafisi mümkün olmayabilir. Dikkatini toplamakta zorlanan çocukların artışına bu ihlal ile olumsuz katkıda bulunduğumuzun farkına varalım. İşlevi ne kadar çok ise o kadar iyi oyuncak mantığını da süzgeçten geçirmek lazım. Sadeleşmek ve sadeleştirmek lazım.

Zorluğun İzolesi Dikkate Alınarak Yapılmış Çalışma

Sınıf duvarlarımızda ve zeminde de zorluğun izolesini baz aldığımızda sınıflarımız oldukça ferahlayacaktır. O halde gelin birlikte duvarda değil elde olan çalışmalara daha ağırlık vererek duvarlarımızı ve zeminlerimizi sadeleştirelim. O küçük beyinleri sınıflardaki gereksiz duvar resimleriyle ve halı desenleriyle yormayalım.

Kısa Bağlantı : http://bit.ly/2b7Rmid
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim