Öğretmen Diyarı

Meslek Seçiminde Aile, Öğretmenden 3 Kat Daha Etkili!

Araştırmaya göre okullar ve öğretmenler, özellikle lisede, gençlere yeterli kariyer desteği vermekten ve meslek seçimlerine yardımcı olmaktan çok uzaktalar. Gençlerin azımsanamayacak kadar büyük bir kısmı, okullarının ve öğretmenlerinin yanlış meslek seçmelerine neden olduğunu söylüyor. Meslek seçiminde anne ve babasından, öğretmenlerine oranla çok daha fazla destek aldığını söyleyen genç sayısı da oldukça fazla. Hatta daha şaşırtıcı bir bilgi vermek gerekirse,  sürekli görüşülen aile dostları ve akrabalar bile meslek seçimi konusunda çocukların üzerinde öğretmenlerden daha fazla etkili.


Trendece adlı araştırma firmasının, School Leaver Barometer adıyla yaptığı araştırmanın sonuçları bunlarla da sınırlı değil. Yeni kuşak ailelerin çocuklarının tüm seçimlerinde onların yanında olduğu ve onlara seçimlerinde destek olduğu da araştırmanın en altı çizilen konularından biri. Zira meslek seçiminde öğretmenlerden 3 kat daha etkili olan aileler, üniversite seçiminde öğretmenlerden tam 6 kat daha etkili. Ancak işin kötüsü, aileler bu desteği verirken kendi altyapılarındaki eksiklikleri tamamlama konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü ankete katılan ailelerin %75’i, meslekler ve üniversitelerle ilgili bilgileri nereden bulacaklarını bilmediklerini söylemişler. Üniversite’den mezun olan çoğu öğrenci meslek seçimine ek olarak, şirket seçimini de aileleriyle beraber yapıyorlar.


Araştırmayı ortaklaşa yapan bir diğer şirket olan CASCAID’in CEO’su Richard Harrison, konuyla ilgili verdiği demeçte, gençlerin gelecekleriyle ilgili önemli kararları verirken en iyi tanıdıkları ve güvendikleri kişilerin fikirlerine diğerlerine oranla çok daha fazla güvendiğini belirtiyor. Harrison’a göre bu durumda okullara ve öğretmenlere aslında birincil değil destekleyici rol düşüyor. Öğretmenler, ailelerin çocuklarını en iyi şekilde yönlendirmek için ihtiyacı olan tüm altyapıyı sağlamakla görevli olmalılar. Ailelere gerekli eğitimlerin verilmesi, mesleklerin tanıtılması, üniversitelerin anlatılması gerekiyor. Ancak bu şekilde bir ortaklıkla, yani aileleri ön plana çekip destek olarak öğretmenlere onları eğitici görevler verdikten sonra gençlerin ideal meslek ve üniversite seçimlerini yapabileceklerini söyleyen Harrison, öğretmenlerin ve velilerin acilen bir araya gelerek konuyla ilgili görüşmelere başlamaları gerektiğini söylüyor.


banaisbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol