Öğretmen Diyarı

Meslek lisesi hani memleket meselesi idi(!)
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda meslek liselerinde ki öğrenci sayılarını arttırmak gerektiği sık sık ifade ediliyordu. Hatta bu hususta hedefte gösteriliyordu. Yüzde 30 genel lise yüzde 70 meslek lisesi diye! Sık sık ifade edilen ara insan gücüne ihtiyacımız var sözünün arkasını MEB doldurmuyor. Üniversite kapılarına öğrencileri yığmayacağız söyleminin ise boş olduğunu yapılanlardan görüyoruz. 
Yaklaşık 10 gündür boş olan Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi kontenjanlarının doldurulması için kampanya başlatıldı. Bakanlıkta bu kampanyanın peşine takıldı. Kamuoyunun talebi tabi ki önemli! Ama kamuoyu bazen yalnızca günü kurtarmayı düşünen söylemlerde bulunabilir. Hatta birkaç yüz kişi sanal ortamda kamuoyu oluşturabilir. Bakanlığın ise daha genel politikasının olması gerekir. Bugünü değil 10 yılı 20 yıl sonrasını planlaması gerekir.
 
Anadolu Liselerinin, Fen Liselerinin kontenjanlarını sonuna kadar doldurmanın diğer meslek liselerinin öğrenci sayısını vurduğunu hesap etmemek için bu işten hiç anlamamak gerekir!Yukarıda yazdığımız Bakanlığın, Hükümetin hedeflerinden bihaber olmak gerekir.Öğrencileri düz lise düzeyindeki adı Anadolu Lisesi olan liselere yerleştirmenin kime ne faydası var? 3-5 matematik, 10-15 Türkçe neti ile Anadolu Liselerine öğrenci kayıt etmenin akılla mantıkla izahı yoktur. Bu çocukların dolayısıyla bu memleketin yarınlarına incir ağacı dikiyorsunuz beyler! Okulu, sınıf bilmeyenlerin yazdığı yorumların peşine takılıp, Bakanlığın hedeflerini bir kenara koymanızı hayret ve şaşkınlıkla izliyoruz.
 
Meslek lisesi meselesi hani memleket meselesi idi... Biz eğitimciler bu sloganı duyunca  bunun arkasını dolduracak politikalar izlendiğinde bu sorun çözülecek, çocuklarımız heder olmayacak diye düşündük ama yanıldık. Her işte olduğu gibi burada da popilizmin kurbanı olduk. İmam Hatip Liselerini, Meslek Liselerini nasıl öğrencilerle dolduracağız? Bir bakanlık yetkilisi çıksın, açıklasın. İstatistikler elinizde! Meslek liselerine kayıt olacak aday öğrenci sayısını açıklayın! Anadolu Liselerinden boş kontenjanları istemesini biliyorsunuz!
 
MEB çok büyük yanlış yaptı. İkinci defa kayıt hakkı vermeyecekti. Bu artık her sene gündeme gelecek. Gönül ister ki meslek liseleri için bu çaba gösterilsin. Meslek liselerine öğrenciler kayıt olmak için sıraya girsin. Bu memleketin kurtuluşu orada! Anadolu Liselerine 250 puan ile öğrenci kaydetmekle bir şey kazanamayız. Velileri kandırıyoruz. Onlarda çocuğum Anadolu Lisesi kazandı diye boş bir hayale kapılıyor. Eski tabiri ile Düz Liseye bile gitmemesi gereken öğrencileri Anadolu Liselerine kayıt etmenin hiçbir mantığı yok!
 
Hüseyin AKAY

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim