Öğretmen Diyarı

MEB\'TEKİLERİN KENDİLERİNE SORMADIĞI O SORU?

Dershanelerin kapatılması konusunu köşesine taşıyan Milliyet Yazarı Abbas Güçlü, dershanelerin kaldırılamayacağını, çünkü ihtiyaçtan ortaya çıktığını, sınavlar olduğu sürece de dershanelerin olacağını söyledi.


Güçlü bugünkü yazısında; "Eğitimi, sınavlara endeksli olmaktan kurtarmadığımız sürece, dershanelerin kapanması mümkün değil. Sınavlar kalkmadan dershaneler kalkmaz, dershaneler kalkmadan da eğitim kendi mecrasına girmez" dedi.


İşte Abbas Güçlü'nün yazısının ilgili bölümü;


Şu günlerde hemen herkes şu soruların cevabını arıyor: Dershaneler niye kapatılmalı, niye kapatılmamalı? Kapatılabilirler mi? Kapatılamazlar mı? Kapatılırsa ne olur? Kapatılmazlarsa ne olur?


HİÇBİRİSİ O SORUYU SORMADI


Dershaneler, son 40 yıldır Türkiye’nin gündeminden hiç düşmedi. 12 Eylül döneminde de kapatılmak istendiler 28 şubat sürecinde de. Sol iktidarlar da istedi sağ iktidarlar da. Kimi siyaseten sorguladı kimi pedagojik. Ama maalesef hiçbirisi, dershaneleri doğuran ve besleyen faktörleri araştırmadı. Daha da önemlisi, öğrenci niye okulu değil de dershaneyi tercihi ediyor sorusunun cevabını aramadı!.. Eğer bütün bunlar yapılmış olsaydı, dershaneler bugün yeniden Türkiye’nin en önemli gündem maddesi haline gelmezdi. Olayın siyasi boyutunu siyasetçiler yeterince tartışıyor ama asıl önemli olan pedagojik yönü.


Ve ne yazık ki, neredeyse hiç kimse öğrenciye, öğretmene, veliye mikrofon uzatmıyor. Oysa, en çok etkilenen onlar!..


NEDENLERİ ORTADAN KALKMADIKÇA DERSHANELER KALKMAZ


Dersaneler kapanır mı? Kapanacaklarını hiç sanmıyoruz, bunu defalarca dile getirdik. Çünkü dershanelerin varoluş nedenleri ortadan kalkmadığı gibi daha da bağımlı hale gelmeleri için her şey yapılıyor. Yapanların en başında da MEB ve YÖK geliyor. Çünkü, sınavları ortadan kaldıracaklarına sürekli olarak yenilerini getiriyorlar...

 Peki, dershaneler kapatılmalı mı?


ÖĞRENCİLER NİYE DERSHANEYİ TERCİH EDİYORLAR?


İstense de kapatılamadıkları defalarca görüldü. Yine öyle olacak. Ama götürüsü, getirisi hep tartışılmaya devam edecek. Örneğin onca dershane dopingine rağmen, sınav sonuçları felaket ve fazladan tek öğrenci ne Anadolu liselerine girebiliyor ne de üniversiteye. Oysa o para ve emek, çok daha iyi realize edilebilir. Ama benim önerim, kapatma yerine meslek kursları haline dönüştürülmeleri ya da kredilendirilmeleri. En azından boşa kürek çekilmemiş olur...


Dershaneleri sadece, sınavlara öğrenci hazırlayan kurumlar olarak görmek ise yanlışların en büyüğü olur. Çünkü dershaneler okulların sağlayamadığı sosyal ortamı sundukları için öğrencilerin tercih nedeni. Aynı kursun çok daha iyisini okulda verseniz bile yine öğrenci dershaneye gitmek isteyecektir...


ÖĞRENCİLER SOKAĞA İTİLMİŞ OLUR


Ayrıca, dershaneler kapatılırsa yüz binlerce öğrenci sokağa itilmiş olur ki bu da sadece işsiz sayısını artırmaz, farklı noktalara kaymalarına da davetiye çıkartabilir.


Kamuoyu baskısı ile kapatılmaları bir kez daha ertelenebilir. Peki bu iyi mi, kötü mü?

Nasıl ki kapatılmaları, kapatanlara bir yarar sağlamayacaksa, yine bu şekilde devam etmeleri halinde dershanelere de, ülkeye de yeterince katsısı olmayacaktır.


Keşke kırgınlıklar bir kenara bırakılıp, “Daha sağlıklı bir şekilde yola devam etmeleri nasıl sağlanır?” sorusuna cevap aranabilse!


İşte o zaman kazanan, sadece dershaneler ya da kapatanlar değil, öğrenciler ve ülkemiz olur!.. Bu konuda hâlâ geç kalınmış değil.


SINAVLAR EĞİTİME ZARAR VERİYOR


Sınavların eğitime verdiği zararı, hiç kimse vermiyor.


Eğitimin temel amacı her yönüyle, iyi ve donanımlı insan yetiştirmek. Oysa sınavlarda tek amaç var. O da, yüksek puan. Eğer herhangi bir dersten ya da kazanılmış davranıştan, puan kazanamıyorsanız, bu öğrencinin umurunda değil.


Hatta okula gitmesine bile gerek yok...

Sınavlar yüzünden eğitim sistemi zıvanadan çıkmıştı. Ama bu kadarına da şahit olmamıştık:


Geçen gün, lise son sınıfta okuyan bir tanıdığımın oğluna rastladım. Sakalları bayağı uzamıştı. ‘Okula bu şekilde gidebiliyor musun?’ diye sorduğumda aldığım cevap beni şoke etti. “Liseye yazıldım. Şimdi sadece dershaneye gidiyorum, üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.” dedi. Bu çocuk Konya’nın en iyi Anadolu lisesinde okuyordu. Ancak son sınıfta üniversite sınavlarına daha rahat hazırlanabilmek için Açık liseye kaydını yaptırmış.


AÇIK LİSE MESELESİ


Açık lisede okumak, öğrenciye iki konuda avantaj sağlıyor:


1. Daha yüksek bir not ortalamasıyla mezun olma ihtimali oldukça yüksek.


2. Üniversite sınavına hazırlanmak için daha fazla zamanı olacak.


Birçok veli, henüz bu uygulamanın farkında değil. Ancak önümüzdeki yıl, Türkiye’deki tüm iyi liselerin (Fen, Anadolu liseleri) son sınıflarında öğrenci kalmayacağını düşünüyorum.


İşte gelinen vahim nokta bu!..

Eğitimi, sınavlara endeksli olmaktan kurtarmadığımız sürece, dershanelerin kapanması mümkün değil.


Sınavlar kalkmadan dershaneler kalkmaz, dershaneler kalkmadan da eğitim kendi mecrasına girmez.


KARŞI OLMAK YETMİYOR


Daha önceki YÖK başkanlarının da neredeyse tamamı dershanelere karşıydı. Onlara göre, dershaneler kapatılırsa, üniversiteye giriş çok daha sağlıklı noktaya gelecek ve bu tartışmalar son bulacaktı. Ama hep tam tersi oldu. Dershaneleri sürekli olarak  ben de sorguluyorum. Özellikle eğitime ayrılan kaynak sıkıntısı had safhadayken, her yıl milyarlarca lira onlara akıyor.


Ama ben yine de tümüyle kapatılmalarına karşıyım. Çünkü yarattıkları sinerjiyle eğitim sektörüne hareket kazandırıyorlar. Sistemin dışına itilerek değil içine alınarak çok daha akılcı bir şekilde onlardan yararlanılabilir. Örneğin öğrenci matematiği ille de gidip orada öğrenecekse öğrensin. Tıpkı okuldaki gibi kredilendirip karne notuna sayılabilir.


Dershanelerin, artıları ve eksileri fazlasıyla var. Örneğin istihdam olanağı yaratıyorlar, başarı düzeyini yükseltiyorlar, eğitimden kazandıklarını eğitime yatırıp yeni öğretim kurumlarının açılmasına olanak sağlıyorlar.

 

aktifhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim