Öğretmen Diyarı

MEB\'DE EĞİTİMCİLER YİNE İKİNCİ SINIF

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

 

Teftişin Birleşmesinin Faturası

Bu taksimi kurt yapamaz, kuzulara şah olsa…

“Denetmen ve denetçilerin birleştirilmesinin bütçeye maliyetini görünce, aklımıza Üstad’ın bilinen o meşhur dizeleri geldi. Bu taksimi kurt yapamaz, kuzulara şah olsa…”

Denetmen ve denetçilerin  “Milli Eğitim Müfettişi” unvanı çatısı altında birleştirilmesi, eğitim camiasında günlerdir konuşuluyor. Taslağın artık MEB’den çıktığı, mali boyutlarının Maliye Bakanlığı tarafından incelenmeye başlandığı haberlerini okuyoruz. Taslak yasalaştığında il eğitim denetmenlerinin mali hakları, Bakanlık Denetçilerinin mali hakları ile eşitlenecek. Eşitlenmesine eşitlenecek de kurumda çalışma barışının nasıl sağlanacağı merak konusu! Maliye Bakanlığı böyle bir faturayı kabul edecek mi? Diğer Bakanlıklarda denetmen yok mu?

“İşte o maliyet”

Denetmen ve denetçiler birleştiğinde; 3000 il eğitim denetmenin maaşı ortalama 1.700 TL artacaktır. (Aylık 5.100.000TL) Ayrıca emekli il eğitim denetmenlerinin maaşlarında da 700 TL ye yakın bir artış sağlanacaktır.(Aylık 2.100.000) Bu da toplam 7.200.000TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Ayrıca 3 bin denetmenin günlük harcırahı yüzde elli oranında artacaktır. Yine ortalama aylık 1500 TL gibi harcırah alan il eğitim denetmenin alacağı aylık harcırah miktarı, 2250 TL gibi bir rakama yükselecektir. (Aylık 2.250.000 TL) Bunu da eklediğimizde müfettişlerin birleşmesinin bütçeye faturası basit bir hesapla aylık asgari 9.450.000TL’ye ulaşacaktır. Bu rakam ile kaç öğretmen istihdam edilebileceğinin eğitim camiası çok iyi bilmektedir.

Bir il eğitim denetmenin maaşı 3200 TL civarındadır. Bakanlık denetçisine eşitlendiğinde 4800-4900 TL ye yükselecektir. Bunun üzerine 2 bin lira civarında harcırahı koyduğunuzda, sınav görevleri hariç aylık net 7 bin lirayı bulacaktır. Okul müdürü, ilçe müdürü, şube müdürü toplam 3500 TL gibi bir aylık ücret alırken, müfettişe 7 bin TL ücret vermek, MEB’deki ücret dengesini altüst edecektir. Birleşmenin getireceği fatura ile tüm okul müdürlerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilebilir. Faturası bu kadar ağır da olmaz.

Eğitim sisteminde ayrıcalıklı olması gerekenler sistemin bizatihi yükünü çeken öğretmenler ve yöneticilerdir. Mali haklarında iyileştirmenin öncelikle bu iki sınıfta görev yapanların maaşlarında olması beklenirken, eğitim denetmenleri için böyle bir taslağın gündemde olması eğitim camiasında üzüntü ile karşılanmaktadır. Eğitimde verimlilik arttırılacak ise işin hamalı durumda görev yapanların mali hakları düzeltilmelidir.

Bu basit hesabı yapınca Üstadın meşhur şiirindeki dizeler aklımıza geliyor. Bu taksimi kurt yapamaz, kuzulara şah olsa… Okul yöneticisine, öğretmene, taşra yöneticisine yok, denetmene gelince var… Ne diyelim?

 

Şu ballı göreve bakar mısınız?

15 yıl önce sadece ilkokul öğretmenlerinin derslerini denetleyen ilköğretim müfettişleri 8 yıllık kesintisiz eğitimden sonra alanlarını biraz daha genişlettiler.

Ardından uzun ve sıkıntılı günler yaşayan ilköğretim müfettişleri mali zorluklarla 2010’a kadar geldiler. Hatta 2007-10 arasında Bakanlık kendilerini gözden çıkardı. Bugün Müsteşar yardımcısı olan çok önemli bir Bakanlık yetkilisi özel bir ortamda şu ifadeleri kullandı: ‘İlköğretim müfettişliğini tümden kaldırıp biz bunları okullarda rehber öğretmen yapacaktık, sonra birden 3600 ek göstergeyle palazlandılar.’ Demiştir.

İl müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve şube müdürleri bile sadece öğretmen kökenli oldukları için 3000 ek göstergeyle maaş aldıkları halde ilköğretim müfettişlerine 3600 ek gösterge verildi. Üstüne bir de 652 sayılı KHK ile alanları daha da genişletildi ve illerde il müdürü dışında herkesin denetim ve soruşturmalarını yapabilir hale geldiler. İsimleri de değişti ve denetmen oldular. Doymadılar haliyle, kısa zamanda bu kadar palazlanınca kazanım oburu oldular. Şimdi de Bakanlık müfettişleriyle eşitlenme aşamasındalar. Bunu birçok eğitimci bilmiyor, gizli gizli iş bitirilmek üzere. Daha nereye kadar yükselirler bekleyip görmek lazım.

 

Adil TÜRK

personelmeb.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim