Öğretmen Diyarı

MEB’DE  3600  DRAM

 

 

3600  öğretmen  yedi yüz bin kişilik irfan ordusunda bir avuç insan. Bunların diğerlerinden farkı eşlerinden, çocuklarından ayrı olmaları, daha doğrusu ayrılmak zorunda kalmaları daha da doğrusu ayrı yaşamaya mahküm edilmeleri.

 

Özür grubu tayinleri tamamlandı. Ancak tayinlerden hemen önce eş özrü konusundaki maduriyetlerin tamamen sona erdirileceği en yetkili ağız tarafından, MEB Müsteşarı tarafından açıklanmıştı. Bugün gelinen noktada 3600 öğretmen eşinden ve çocuklarından ayrı durumdadır.

 

Oysa il/ilçe emri uygulanmış olsaydı bugün öğretmenlerimiz bu sorunla karşılaşmayacaklardı. Bakanlık öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatacağına öncelikli olarak bu kadroları eş durumu özrüne açmalıdır.

 

2 eylülde işbaşı yapan öğretmenlerin en çok konuştukları konu bu arkadaşlarımızın maduriyetleriydi. Bu sorun sadece 3600 öğretmenin sorunu değil tüm eğitim camiasının, ülkemizin sorunudur.

 

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı artılarıyla eksileriyle köklü değişimlerin yaşanacağı, her yönüyle yepyeni bir sistemin uygulanacağı bir yıl olacak. Bu kadar büyük değişimi ve dönüşümü yapacak kişiler de öğretmenler olacaktır. Kendi sorunlarıyla mücadele eden, bedenen çalıştığı kurumda, zihnen kendi sorunlarına odaklanmış eğitim çalışanlarından yüksek performans beklemek ne derece doğru olur düşünmek gerek.

 

Eğitim çalışanlarının sorunları çözülmeden eğitimde kaliteden, verimlilikten, moralden, motivasyondan kimse söz edemez. Bu problemi yaşayan öğretmenler; işi ile çocukları, eşi arasında bir tercih yapmaya zorlanmamalıdır. Çünkü bu problemi aşmak için öğretmenlerimiz ücretsiz izin yöntemine başvurmak zorunda kalmaktadırlar.

 

Eğitimcilerin bu talepleri insani ve vicdani açıdan en doğal taleplerdir. Zaman henüz çok geçmiş değil. Okullar açılmadan bir an evvel eş durumu özrü olan öğretmenler için yeni tayin başvuruları alınmalıdır.

Ergül SIRKINTI

EKSEN EĞİTİM-SEN

(Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası)

 

Kayseri İl Temsilcisi

Anahtar Kelimeler:
meb 3600 dram

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Adem ÇİMEN 2 yıl önce

temmuz ayında emekli olduk 47 gün oldu hala emekli ikramiyemizi alamadık maaşımız bağlanmadı en son 15 temmuzda maaş aldık bankalara ödemelerimiz var bankalardan her gün mesaj geliyor. Merak ediyorum bu emeklilik işlemleri eskiden de bu kadar uzun mu sürüyordu. bir anormal durum mu var.Her gün onlarca öğretmen sorunları ile ilgili açıklamalarınızı izliyoruz bir tane bizim gibi bu yaz emekli olanların bu sorununu dile getirmemenizi yadırgadım bu konu ile ilgili bilgilendirmenizi bekliyorum.yardımcı olursanız seviniriz. teşekkürler.