Öğretmen Diyarı

Matematik hayatın kendisidir

 Çevremizde gördüğümüz her şeyde matematik var. Arıların yaptığı peteğin geometrisinden dünyanın çevresine, markette yapılan alışverişin tuttuğu miktardan havanın sıcaklığına… kadar. Tıpta, teknolojide, mühendislikte, bilimin her kademesinde matematik karşımıza çıkar.
Matematik dünyanın ortak dilidir. Bugün itibariyle her yerde bir gün 24 saat olarak ölçülür ya da pi sayısı:3.14 tür… Üçgenin iç açılarının ölçüsü 180 derecedir… metre, kg , km vb. tüm ölçüm birimleri standarttır.
Matematik herkesin sandığı gibi sadece sayılarla ilgili bir olgu da değildir. Sürekli kendini üreten , çoğaltan bilgi silsilesi… medeniyetin ilk basamağı, yükselişin vazgeçilemez unsuru..


Yakın zamana dek matematik bize sadece çok zeki öğrencilerin başarabileceği bir ders olarak öğretildi: Matematik bilgisini onlar doğuştan bir yetenek olarak dünyaya gelirken beraberinde getiriyorlardı ve her fırsatta bu özelliği gönüllerince kullanıyorlardı. Bu öğrenciler,leb demeden leblebiyi anlarlar, problemleri hızlı bir şekilde çözerler,.. bu öğrencilerin matematik notları hep beş gelir; diğerleri de onları seçilmiş zanneder… Öncelikle öğrencilerde ve hatta ne yazık ki bazı öğretmenlerde oluşan bu yanlış yargıyı düzeltmek gerekir ve matematiği öğrencilere sevdirmek. Bunun için de;


• Matematiğin günlük hayattaki yeri anlatılmalı
• Zorlayıcı matematik etkinlikleri yaptırılmamalı
• Basit bir problem çözmenin üstün bir yetenek gerektirmediği sezdirilmeli
• Uzun ve sıkıcı ödevler verilmemeli
• Bir sonucun farklı yöntemleri öğrencilere gösterilmeli
• Bazı öğrenciler çok kısa bir sürede problemi çözer. Bu durum problem çözmede daha yavaş olan öğrencilerin motivasyonunu kötü etkiler. Bunu engellemek için de bireysel farklılıklar göz önünde tutularak öğrencilere eşit fırsatlar sunulmalı
Kısacası olumsuz tüm matematik yargılar yok edilmeli
Matematik dersi sanıldığı kadar zor bir ders değildir ve doğru yöntem teknikler kullanılarak bir öğrenci bile açıkta kalmaksızın tüm öğrenciler matematik dersini anlayabilir.Bunun için kullanılacak yöntem elbette tek başına düz anlatım olamaz:
• Buluş yoluyla öğretim
• Gösterip yaptırma yöntemi
• Analiz yöntemi
• Senaryoyla öğretim
• Oyunla öğretim

Bireysel farklılıklar göz önünde tutulduğunda her öğrenci için yöntemler farklı olabilir ancak kalabalık sınıflarda öğrenciler hangi yöntemlerle matematik konusunda başarılı oluyorsa bunlar gözlem yapılarak keşfedilip ona göre öğrencileri gruplandırmak gerekir. Böylelikle öğrencilerin daha başarılı olması sağlanabilir.

Geleceğin, gelişmişliğin, doğanın dengesindeki aritmetiğin, doğrunun, mantığın,... çok bilinmeyenli denklemini taşıyan bir derse karşı öğrencilerin önyargılı olmaları üzücü ve en kısa sürede telafi edilmesi gereken bir durum. Amaç belli, hedef belli, kitle ortada, yöntem teknikler yol gösteriyor, öğretmen var, sınıf var, karşımızda bilgiye aç öğrenciler… ülkenin geleceğine hizmet, zihne kuvvet, bilgiye bereket deyip zararın neresinden dönülse kardır mantığıyla haydi hocam çocuklara matematiği öğret: Çünkü matematiği herkes öğrenebilir.

 

Kaynak: Öğretmen Olmak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim