Öğretmen Diyarı

Matematiğe dokunmaya ne dersiniz?

Eğitimde kaliteyi her şeyin üzerinde tutan Aydın Özel Başak Koleji başta kendi öğrencileri olmak üzere ülkemizin çocuklarına ve gençlerine zengin bir matematik müzesi kazandırma kararı almıştır. Bu kapsamda okul kampüsünün yaklaşık iki dönümlük bölümünde oluşturulan Bilim Parkı’nın kapalı bölümünde yer alan Tales Matematik Müzesi yaklaşık 130 istasyondan oluşuyor.

Almanya Giessen’deki Mathematikum, A.B.D. New York’taki MoMath, İtalya’daki Arşimet Bahçesi ve Güney Kore’deki Mathlove gibi örneklerin incelenmesinin ardından yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda ziyaretçileriyle buluşan Tales Matematik Müzesi yaşamımızın her alanında karşılaştığımız matematiğin daha önce hiç görmediğimiz keyifli yönünü ziyaretçilerine sunuyor.

Tales Matematik Müzesi, bir problem üzerinde fikir üreterek özgürce ifade edip alternatif çözümleri bulmalarını sağlayarak bireylerin "Matematiksel Düşünme" becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
İkili saymadan Pi sayısına, imkansız üçgenden Leonardo daVinci'nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, alan-yarıçap, çevre-yarıçap, açılar, simetrinin yanı sıra Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash'ın oyun teorisi, Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırları çocuklarımıza hiakayelerle anlatan Tales Matematik Müzesi matematiği soyut olmaktan çıkarıp elle dokunulur, gözle görülür bir hale getiriyor.
25 Mayıs'ta 1.yılını kutlayan müze, bu süreçte Aydın il sınırının dışından İstanbul, Antalya, İzmir, Denizli ve daha birçok şehirden de misafir ağırlamıştır.
Siz de Tales Matematik Müzesi'ni ziyaret etmek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan iletişime geçebilirsiniz.
http://www.talesmatematikmuzesi.com/
https://www.facebook.com/talesmatematikmuzesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim