Öğretmen Diyarı

Liseye Yeni Başlayacak Olanlara Tavsiyeler
1 Okul eteğine dikkat et
Bu madde ise kızlar için. Eteğin boyunu ne çok kısa tutun ne de çok uzun. Zira eteğin boyuna bakıp sizi yargılamaya kalkanlar olacaktır. Dikkat edin.

 
  2 Çantayı tek omuzda takıp gezmeyin
Çantayı tek omuzunda takıp gezdiğiniz zaman bir de çok kitap-defter taşıyan biri iseniz havalı olacağım derken ileri zamanlarda yaşanacak sırt ve omuz ağrılarına davetiye çıkarmak gibi bir sonuçla karşılaşırsınız.


  3 Sigara içmeyin
Lise çağlarına kadar inan sigara alışkanlığı - gerçi ortaokulda başlayan bile var.- çok kötü bir şey. Arkadaş ortamında " Bir kereden bir şey olmaz." diyerek iç

  4 Kravatına dikkat et
Bu madde erkekler için. Kravatı ne çok sıkın ne de çok gevşek bırakın. Kravatı çok sıkarsanız ana kuzusu; çok gevşek bırakırsanız da serseri gibi görünürsünüz.

 
  5 Ya olduğun gibi görün....
Resimde de paylaştığımız gibi Mevlana ne güzel demiş. Kendini farklı biri olarak göstermeye çalışma. Bırak seni seven kendi halinle sevsin.

 
  6 Derslerde çok göze batma
Ders dışında fazla olmasa da hiperaktif ol ama ders içine bunu yansıtma. Gereken yerde konuş gereken yerde sus. Arada dersi dinlemeyip konuşmaya dalabilirsin olur böyle şeyler. :D Ama bunu abartırsan hocanın gözüne batarsın ve bundan sonra en çok kullanacağın cümle şu olur: " Hoca bana taktı ya."

 
  7 Arkadaşlarını Dikkatli Seç
Artık liseye geçtin. Gittiğin ortaokula göre daha geniş çevreden gelen bireyler olacak. Arkadaşlarını seçerken dikkatli ol ve arkadaş ortamına uymak için onların arasında her şeyi yapma

 
  8 İlk seneyi ciddiye al
Aman liseye kapağı atıp rahatladım diye düşünme. İlk sene çok önemli. Şu yapılan üniversite sınavlarının ilk ayağı olan YGS konuları ağırlıklı olarak 9.sınıf ve öncesi konulardan çıkıyor. Dersi takip et ve konu tekrarı yap. Son sınıfa gelince ya bütün bir yaz mevsimin heba olur ya da okul zamanında YGS-LYS-Okul sınavları seni Bermuda Şeytan Üçgeni gibi içine alır.

 
  9 Gittiğin lisenin fazla bir önemi yok
Gittiğin lisenin fazla bir önemi yok. Unutma. Her şey sende bitecek. Okuduğun lise kötü diye Boğaziçi,ODTÜ gibi üniversiteleri hayal olarak görme. Çalışıp başarabilirsin.

 
  10 Daha önünde çok zaman var
Şu yaşıma geldim daha bir şey yapamadım diye boşuna hayıflanma. Daha yaşın kaç başın kaç

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim